Talk icon

Informacje

02-11-2021

Autor: Emilia Gromczak

Brazylijski drób zaskakuje. Sprzedaż eksportowa osiągnęła wysoki poziom

Brazylijski drob

Brazylijski drób staje się potęgą eksportową. Elastyczność tej branży na kryzysowe sytuacje na rynku międzynarodowym jest zaskakująco dobra, a dane o sprzedaży eksportowej kurczaków we wrześniu osiągnęły wysoki poziom.

W samym tylko wrześniu brazylijskie przedsiębiorstwa sprzedały o 21,3 % więcej towaru niż we wrześniu roku 2020. Wolumen eksportu we wrześniu tego roku wyniósł 418,5 tys. ton w porównaniu do 345,0 tys. ton we wrześniu 2020 r.

Eksport brazylijskiego drobiu

Brazylijski drób jest bardzo elastyczny na kryzysowe sytuacje na rynku międzynarodowym. Dane o sprzedaży eksportowej kurczaków we wrześniu osiągnęły brazylijski drób eksportwysoki poziom. Brazylijskie przedsiębiorstwa sprzedały o 21,3 % więcej towaru niż we wrześniu roku 2020. Wolumen eksportu we wrześniu br. wyniósł 418,5 tys. ton w porównaniu do 345,0 tys. ton we wrześniu 2020 r. Z kolei wartość sprzedaży była aż o 52 % wyższa (wzrost cen eksportowych) generując przychód w wysokości 730 milionów dolarów (wrzesień 2020: 479 mln USD).

Najwięcej importują Chiny

Liderem w imporcie brazylijskiego drobiu nadal pozostają chińskie firmy, które sprowadziły we wrześniu 63,2 tys. ton mięsa, co oznacza 20,4 % wzrost r/r. Jeszcze większe zamówienia w minionym miesiącu składali japońscy importerzy. Japonia zakupiła brazylijski drób w zwiększonej ilości o 45,2 % do 46,9 tys. ton w porównaniu do analogicznego miesiąca 2020 r. Wysoką dynamikę wzrostu odnotowano w sprzedaży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (trzeciego największego rynku docelowego), gdzie sprzedaż mięsa drobiowego wyniosła 43,2 tys. ton, co odzwierciedla 66,3 % wzrost w stosunku do ubiegłorocznego września. Kluczowym odbiorcą może być również Wielka Brytania. Brazylijczycy uważają, że mogą być strategicznym partnerem dla Wielkiej Brytanii, gdyż kraj ten stoi w obliczu niedoborów produktów spożywczych.

Brazylijski drób konkurencją dla polskich producentów

Współpraca Wielkiej Brytanii ze światowymi gigantami drobiarskimi nie wróży dobrze utrzymaniu mocnej pozycji przez eksporterów drobiu z Unii Europejskiej, w tym polskim firmom. Brazylijski drób może stanowić konkurencję. Wielka Brytania jest drugim największym odbiorcą mięsa drobiowego z Polski. Po lipcu 2021 r. wysyłki polskiego drobiu do Wielkiej Brytanii wyniosły 70,3 tysiąca ton o wartości 185,9 miliona euro.

Czytaj także: Brazylijski drób w RPA – bunt miejscowych hodowców

kidip.org.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023