Talk icon

Informacje

24-06-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Brazylijski drób w RPA – bunt miejscowych hodowców

Brazylijski drób

Jak informuje KIPDiP, nastroje protekcjonistyczne w Republice Południowej Afryki nie są niczym nowym. Od lat publicznej dyskusji poddaje się potencjalne zagrożenie jakie stanowią zagraniczne dostawy mięsa drobiowego na rynek południowoafrykański dla miejscowych producentów. Lokalni drobiarze używają standardowych już argumentów, że  import spoza RPA niszczy miejscowy przemysł. W opozycji pojawiają się jednak kontrargumenty, że podaż wewnętrzna jest niewystarczająca na potrzeby wyżywienia mieszkańców, a drób jest kluczowym źródłem białka w tym  kraju. Stowarzyszenia  drobiarskie lobbują w rządzie na rzecz rozwoju  lokalnego rynku poprzez zwiększenie stawek celnych na importowany brazylijski drób i premiowanie miejscowych hodowców drobiu.

Brazylijski drób w RPA

Brazylia i Unia Europejska to dwaj najbardziej niepożądani dostawcy kurczaków do Republiki Południowej Afryki, oskarżani często o nieuczciwą konkurencję. Dlatego cyklicznie ze strony RPA pojawiają się zarzuty  o stosowanie przez największych eksporterów mięsa drobiowego cen dumpingowych.

W ostatnich tygodniach ponownie nasilił się protekcjonizm wobec brazylijskiego eksportu. Obrońcy krajowej produkcji zarzucają Brazylii, że specjalne obniża ceny (kosztem marży), aby doprowadzić do likwidacji produkcji drobiu w RPA, która z ofertami mięsa z importu nie ma szans wygrać. Pojawiają się opinie, że Brazylia zarabia na sprzedaży cennego asortymentu - czyli piersi z kurcząt - na rynku unijnym, a do RPA wysyłany jest brazylijski drób mniej pożądany przez Europejczyków, czyli tańsze elementy kurczaków.

 Czytaj więcej: Unijny eksport jaj i przetworów bije wszelkie rekordy!Brazylijski drob

RPA buntuje się przeciwko brazylijskim kurczakom

Jak informuje KIPDiP, zdaniem przedstawicieli południowoafrykańskich firm drobiarskich wskazana wyżej specyfika asortymentowa sprzedaży w różnych regionach geograficznych pozwala Brazylijczykom na zaniżanie cen elementów kurcząt kierowanych do RPA.  W kierunku Brazylii formułowane są zarzuty o prowadzenie wojny cenowej także przez inne kraje afrykańskie.

Wśród państw, które rzekomo „przegrały” już z brazylijskim importem wymienia się Ghanę i Namibię. Spekuluje się, że niskie ceny brazylijskiego drobiu są reakcją na podwyższanie przez RPA ceł importowych na mięso drobiowe.

kipdip.org.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023