Talk icon

Informacje

14-09-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Brazylii grozi najgorszy w historii kraju kryzys hydrologiczny

susza

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zwrócił się do rodaków z apelem o oszczędzanie energii elektrycznej i wody wobec – jak alarmował – grożącego „największego kryzysu hydrologicznego w historii kraju”.

Katastrofa w Brazylii

Już obecnie znacznie podniesiono opłaty za prąd elektryczny i eksperci nie wykluczają, że w ciągu najbliższych miesięcy dojdzie do racjonowania jego dostaw oraz kolejnego podniesienia opłat.susza rolnicza 00098877

Długotrwała susza, na którą – według specjalistów - wpływ miały naturalne i sztucznie wywoływane pożary niszczące coraz większe obszary amazońskich lasów deszczowych, sprawiła, że stan wody w brazylijskich zbiornikach retencyjnych znacznie się obniżył.

Woda będzie racjonowana?

Rząd jeszcze kilka tygodni temu wykluczał wprowadzenie racjonowania wody i elektryczności oraz przerywanie ich dostaw, jednak prezydent przyznał w swym wystąpieniu telewizyjnym, powtórzonym w piątek przez brazylijskie media, że nie da się tego uniknąć. Bolsonaro apelował do rodaków, aby „wyłączali światła zapalone w tej chwili w mieszkaniach”, „korzystali raczej ze schodów niż z windy” i „zużywali mniej wody przy goleniu”.

W ocenie brazylijskich ekspertów dotychczas wprowadzane oszczędności w zużyciu wody są dalece niewystarczające.

Czytaj także: MRiRW: w tym roku zgłaszanie szkód suszowych tylko przez specjalną aplikację

swiatrolnika.info 2023