Talk icon

Informacje

25-02-2022

Autor: Emilia Gromczak

Bosak apeluje: Wzywamy UE do tego, aby odciąć Rosję od SWIFT

SWIFT

Krzysztof Bosak na piątkowej konferencji zaapelował, że należy odciąć Rosję od systemu SWIFT, który umożliwia rozliczenia i transakcje. 

Wzywamy UE do tego, by odciąć Rosję od systemu SWIFT, od systemu umożliwiającego rozliczenia i transakcje – tak, żeby Rosja rzeczywiście odczuła, że nie ma zgody na naruszenie wartości europejskich  – powiedział w piątek na konferencji prasowej poseł Konfederacji Krzysztof Bosak.

Bosak: wzywamy UE do tego, by odciąć Rosję od SWIFT

Bosak przypomniał, że prezydent USA Joe Biden "powiedział, że Rosja nie będzie odcięta od systemu SWIFT, ponieważ sprzeciwiła się temu Europa. Kto konkretnie"  pytał.

"Z informacji, które zostały przedstawione, wynika, że Niemcy, że Włochy, że Cypr (...). Na tej liście są także Węgry" – powiedział poseł Konfederacji.

"Wzywamy UE do tego, by odciąć od systemu SWIFT, od systemu umożliwiającego rozliczenia i transakcje Rosję tak, żeby Rosja rzeczywiście odczuła, że nie ma zgody na naruszenie wartości europejskich takich jak pokój, jak dyplomatyczne rozwiązywanie konfliktów międzynarodowych. Takich jak suwerenność, niepodległość i po prostu przestrzeganie porządku prawnego, porządku międzynarodowego" – zaapelował Bosak.

"Jeżeli UE nie zdecyduje się na zdecydowane działania – będzie pokazywało to, że nie tylko te tzw. wartości, które są publicznie deklarowane, nie są wcale istotne, ale że cała ta narracja roztaczana przed społeczeństwem ukraińskim też była nic niewarta" ocenił poseł Konfederacji.

Podstawą bezpieczeństwa Polski jest silna armia

Poseł Jakub Kulesza przypomniał, że jego członkowie jego koła poselskiego "cały czas podkreślają, że podstawą bezpieczeństwa Polski powinna być własna, silna armia; własny, stabilny system bezpieczeństwa".

"Sojusze międzynarodowe są bardzo ważne, ale powinny być dodatkiem – a nie podstawą budowania systemu bezpieczeństwa danego kraju" - ocenił.

Zwrócił uwagę, że Ukraina "była zachęcana przez różne kraje UE do dołączenia do świata Zachodu".

"W sytuacji, w której to właśnie członkostwo w UE jest tym głównym powodem tego sporu – UE jak Piłat umywa ręce" – podkreślił.

Bosak SWIFT

Kulesza: Niemcy blokują sankcje

Według Kuleszy "Niemcy wstrzymują, blokują jak tylko się, da wszelkie sankcje".

"Albo jeśli już te sankcje są konieczne – to są robione po linii najmniejszego oporu. Tak jest w przypadku blokowania, wycięcia Rosji z systemu SWIFT" – wyjaśnił.

Poseł Konfederacji zaznaczył, że obok postulatu odcięcia Rosji od systemu SWIFT, "jednym z postulatów (...) może być zamknięcie polskiej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich statków".

"Obecnie rosyjskie samoloty, chcąc ominąć Ukrainę, lecą przez Polskę" – powiedział.

W czwartek jeszcze przed rozpoczęciem obrad nadzwyczajnego szczytu UE ws. sankcji wobec Rosji kanclerz Niemiec Olaf Scholz opowiedział się przeciwko odcięciu Rosji od globalnego systemu bankowego SWIFT.

"Bardzo ważne jest, abyśmy zgodzili się na te środki, które zostały przygotowane – i zachowali wszystko inne na wypadek sytuacji, w której konieczne może być wyjście poza to" – powiedział dziennikarzom Scholz, odpowiadając na pytanie, czy należy odciąć Rosję od SWIFT.

Czytaj również: Ceny ropy ponownie idą w górę przez obawy o zakłócenia w dostawach

fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023