Talk icon

Informacje

02-03-2022

Autor: Świat Rolnika

Borys: Ceny uprawnień do emisji CO2 spadły o 30 proc.

CO2

Nastąpiło załamanie cen CO2. Spadek wyniósł 30 proc. od szczytu w lutym –  wskazał prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. 

Spadek wyniósł 30 proc. od szczytu w lutym, co daje szanse m.in. na obniżkę cen energii elektrycznej – uważa Borys. Polski rząd od wielu miesięcy postuluje do Komisji Europejskiej o kompleksową reformę systemu uprawnień emisji.

Ceny uprawnienia do emisji CO2 spadły 

"Z ciekawych i ważnych informacji nastąpiło załamanie cen CO2, których cena spadła już o 30 proc. od szczytu w lutym" – przekazał we wtorek wieczorem na Twitterze Borys. Według szefa PFR to "dobra informacja, bo daje szanse na spadek cen energii elektrycznej i zmniejszenie presji inflacyjnej, która z uwagi na ropę i żywność jest wysoka".

Polski rząd od wielu miesięcy postuluje do Komisji Europejskiej o kompleksową reformę systemu uprawnień emisji i ograniczenie lub nawet wyłączenie roli instytucji finansowych, które powodują spekulację na rynku uprawnień do emisji. Zgodnie z danymi handlowymi z Towarowej Giełdy Energii (TGE), koszt wytworzenia energii elektrycznej to w 60 proc. cena za koszt uprawnień do emisji CO2. 

Czytaj też: Anna Moskwa: Mam zarzuty do unijnego systemu handlu emisjami

PAP/fot. wikimedia Anna Mościcka 

swiatrolnika.info 2023