Talk icon

Informacje

04-09-2022

Autor: Karol Pepliński

Bociany czarne to ostatnie ptaki, które wylatują do Afryki

Bociany czarne

Ekspert z Bułgarskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (BSPB) Michaił Iljew stwierdził, że bociany czarne to ostatni gatunek ptaków, który jak co roku migruje z Bułgarii.

Z kolei migracja bocianów białych osiągnęła już swój szczyt 20 i 21 sierpnia. Niestety, migracja bocianów białych nie przebiegła bez wypadków. Dwanaście bocianów zginęło w wyniku porażenia prądem. Pod koniec ubiegłego lata zwarcie w sieci energetycznej zabiło 60 ptaków.

Bociany czarne i białe w Bułgarii

Michaił Iljew zauważył, że bociany czarne jako pierwsze wracają do swoich ojczyzn podczas wiosennej migracji i nie wracają do Afryki przed drugą połową września i początkiem października.

,,"Harmonogram" migracji bocianów czarnych różni się od "harmonogramów" innych ptaków wędrownych, ponieważ bociany zimują w północnej Afryce, co skraca trasę migracji w obie strony o 2-3 tys. km” – powiedział Iljew.

Migracja bocianów białych w tym roku znów nie przebiegła bez wypadków. Dwanaście bocianów zginęło w wyniku porażenia prądem podczas jesiennej migracji w gminie Dobrich w północno-wschodniej Bułgarii. Słupy energetyczne są wykonane z żelaza i zdaniem eksperta BSPB powinny być zabezpieczone. Jego organizacja już zaalarmowała firmę energetyczną.

Pod koniec ubiegłego lata zwarcie w sieci energetycznej zabiło 60 ptaków we wsi Stożer w północno-wschodniej Bułgarii. Po zabezpieczeniu obiektów w okolicy tamtejsze stada bocianów nie poniosły już więcej ofiar.

Około 20 tys. bocianów białych zostało wykrytych przez ornitologów w pobliżu wsi Debrene w północno-wschodniej Bułgarii.

bociany czarne

Czytaj też: Bociany czarne zostały już zaobrączkowane i wyruszą do Afryki

PAP/fot.pixabay

 

 

 

swiatrolnika.info 2022