O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-05-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Bocian uratowany przez policjanta. Co robić, gdy widzimy rannego ptaka?

Bocian

Bocian jest jednym z najważniejszych symboli polskiej wsi. Ptaki te niestety ulegają częstym wypadkom, na przykład drogowym, padają też ofiarą linii wysokiego napięcia. Jednemu z nich pomógł ostatnio policjant w Wisznicach. A co my możemy zrobić, kiedy ranny bocian stanie na naszej drodze?

Bocian miał złamane skrzydło, policjant nie zawahał się interweniować

Wzorowy stróż prawa nie powinien bać się podejmować interwencji także wtedy, gdy nie jest na służbie. Tak właśnie stało się w przypadku policjanta z wisznickiego komisariatu. Sierżant sztabowy Piotr Warowny dowiedział się, że na bliskiej jego domu posesji, która była niezamieszkała, przebywa ranny bocian. Policjant zauważył, że z bocianem jest coś nie tak, a zwłaszcza z jego skrzydłem. Ptak wykazywał trudności w poruszaniu się, był też wyczerpany. Policjant wykazał się więc empatią w stosunku do cierpiącego zwierzęcia, a także wzorową postawą obywatelską – zabezpieczył ptaka i zawiadomił odpowiednie służby. Pracownicy Urzędu Gminy, którzy zostali zaalarmowani przez funkcjonariusza, przekazali ptaka do specjalistycznego ośrodka, który będzie starał się pomóc ptakowi uzyskać sprawność. Narazie nie wiadomo, czy będzie bocian wróci do sił.


Zobacz także: Kradł ule kolegom po fachu! Fanatyk miodu zatrzymany 

kradł ule

Kolejne zdarzenie, w którym bocian zostaje poszkodowany

W minioną środę miała miejsce kolejna akcja. Uratowany został ranny bocian, poszkodowany prawdopodobnie w wyniku wypadku drogowego. Leszczyńska policja została powiadomiona telefonicznie o ptaku, który przebywa przy drodze ekspresowej S5 w rejonie Leszna-Zaborowa. Oficerka prasowa leszczyńskiej policji asp. sztab. Monika Żymełka przekazała, że powiadomieni policjanci po dotarciu na miejsce stwierdzili, że ptak jest ranny. Przekazali więc informacje pracownikom schroniska, którzy zostali też wezwani na miejsce zdarzenia. Do czasu ich przybycia policjanci zabezpieczyli miejsce i odpowiednio kierowali ruchem, aby ptakowi już nic więcej się nie stało. Niestety urazy, jakich doznał bocian (złamanie skrzydła w dwóch miejscach) pozbawią go prawdopodobnie sprawności i nie będzie możliwy jego powrót na wolność.

Co zrobić, gdy widzimy rannego bociana?

Gdy zauważymy, że bocian ma problemy bocian gniazdoz poruszaniem, lub widzimy, że jest ranny, jesteśmy zobowiązani interweniować. Konieczne będzie powiadomienie najbliższej gminy, gdyż to na niej, według ustawy, spoczywa obowiązek udzielenia ptakom pomocy. Do czasu przyjazdu odpowiednich służ możemy pomóc ptakowi, zasłaniając mu głowę dużym kawałkiem materiału, aby go uspokoić, a także zabezpieczyć ludzi przed dziobaniem (ranne zwierze może atakować). Nie róbmy jednak nic na siłę, najważniejsze jest, aby bocian trafił pod opiekę specjalistów, którzy mu pomogą. Jeśli jednak z różnych względów chcemy się podjąć samodzielnego transportu ptaka do gabinetu weterynaryjnego lub azylu, konieczne będzie umieszczenie go w odpowiednio dużym pudełku, ptaka chwytajmy w pierwszej kolejności za dziób - zapobiegnie to jego atakom na nas. Możemy także skorzystać ze specjalnej infolinii, uruchomionej w celu ochrony bocianów - 881 26 24 26.

policja.pl/regiony.tvp.pl/otop.org.pl

swiatrolnika.info 2023