Talk icon

Informacje

06-09-2022

Autor: Karol Pepliński

Bób – jedna z najstarszych roślin uprawnych Starego Świata

bób

Bób jest gatunkiem wyki z rodziny bobowatych grochu i fasoli. Jest szeroko uprawiany jako roślina do spożycia przez ludzi, a także jako roślina okrywowa.

Odmiany o mniejszych, twardszych nasionach, którymi karmione są konie lub inne zwierzęta, nazywane są bobem polnym, bobem tycznym lub bobem kleszczowym. Ta roślina strączkowa jest bardzo powszechna w kuchni południowoeuropejskiej, północnoeuropejskiej, wschodnioazjatyckiej, latynoamerykańskiej i północnoafrykańskiej. Niektórzy ludzie cierpią na fawizm, hemolityczną reakcję na spożycie bobu, stan związany z zaburzeniem metabolizmu znanym jako G6PDD.

Bób można jeść na surowo

Bób, po usunięciu zewnętrznej powłoki nasiennej, może być spożywany na surowo lub po ugotowaniu. W przypadku młodych roślin można jeść zewnętrzną okrywę nasienną, a w przypadku bardzo młodych roślin można jeść nawet strąk nasienny.

Jest zwykle spożywany, gdy jest jeszcze młody i delikatny, co umożliwia rozpoczęcie zbiorów już w połowie wiosny w przypadku roślin rozpoczętych pod szkłem lub zimowanych w chronionym miejscu, ale nawet główna uprawa zasiana wczesną wiosną będzie gotowa od połowy do późnego lata.

Przygotowanie bobu obejmuje najpierw usunięcie fasoli ze strąków, a następnie gotowanie na parze lub gotowanie fasoli w całości lub po sparzeniu w celu poluzowania zewnętrznej powłoki, która jest następnie usuwana. Fasolę można usmażyć, powodując pęknięcie skórki, a następnie posolić i/lub przyprawić, aby uzyskać pikantną, chrupiącą przekąskę.

bób

Bób jest bardzo odporny

Bób ma długą tradycję uprawy w rolnictwie Starego Świata, będąc jedną z najstarszych roślin uprawnych, a także jedną z najłatwiejszych w uprawie. Uważa się, że wraz z soczewicą, grochem i ciecierzycą stał się częścią diety we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego około 6000 lat przed naszą erą lub wcześniej. Jednak jego dziki przodek nie został zidentyfikowany, a ich pochodzenie jest nieznane.

Bób charakteryzuje się wysoką odpornością roślin. Wytrzymuje surowy i zimny klimat. W przeciwieństwie do większości roślin strączkowych może być uprawiany na glebach o wysokim zasoleniu, a także na glebach gliniastych. Preferuje jednak bogate iły. Liście mają od 10 do 25 centymetrów długości i w przeciwieństwie do większości innych wyki, liście nie mają wąsów do wspinania się po innej roślinności.

Czytaj też: Strąkowiec bobowy – postrach plantacji bobu i przydomowych ogródków

wikipedia/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2022