Talk icon

Informacje

13-06-2022

Autor: Karol Pepliński

BNetzA: Dostawy gazu gazociągiem Nord Stream 1 spadają od kilku dni

Dostawy gazu

Niemiecki regulator BNetzA poinformował, że dostawy gazu gazociągiem Nord Stream 1 spadły w ciągu kilku dni o 14 proc. w stosunku do normalnego.

Spadki to efekt zachowania się rynku oraz odcięcia dostaw do Danii i Holandii. Z opublikowanej w poniedziałek informacji BNetzA wynika, że przepływ gazu przez Nord Stream 1 jest obecnie na poziomie 142 mln m sześc. dziennie, podczas gdy normalna wartość w ciągu ostatnich miesięcy była na poziomie 165 mln m sześc.

Dostawy gazu spadają

Niemiecki regulator szacuje, że spadające dostawy gazu to efekt dwóch czynników. Po pierwsze to zachowania rynku i traderów, którzy prawdopodobnie kontraktują mniej gazu. Drugi czynnik spadku to odcięcie przez Gazprom dostaw dla duńskiego Orsteda i holenderskiej GasTerry. Obie firmy odmówiły podporządkowania się schematowi płatności w rublach.

BNetzA zapewnia jednocześnie, że sytuacja z dostawami gazu w Niemczech jest normalna i stabilna.

Regulator przypomniał też, że 1 lipca zaczyna się doroczny przegląd Nord Stream 1, w związku z czym gazociąg nie będzie działać przez maksymalnie dwa tygodnie. Spowoduje to spadek tempa przyrostu zapasów gazu. Obecnie niemieckie magazyny są wypełnione w niemal 55 proc.

dostawy gazu

Czytaj też: PGNiG i Gaz-System: Dostawy gazu są terminowo realizowane

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023