O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-02-2023

Autor: Świat Rolnika

Bloomberg: Globalny popyt na wołowinę spadnie w tym roku

popyt na wołowinę

Bloomberg informuje, że w ubiegłym roku popyt na wołowinę na świecie gwałtownie spadł. W tym roku również prognozowany jest spadek spożycia mięsa wołowego. 

Według agencji popyt spada również w tych krajach, w których najczęściej spożywa się wołowinę. Na przykład w Argentynie, gdzie w 2007 r. konsumpcja per capita wynosiła 68,7 kg rocznie, w ubiegłym roku spadła do poziomu 47,2 kg – a w tym roku może spaść o kolejne 2%. Dynamika ta  związana jest z rosnącymi cenami, dlatego Argentyńczycy zaczęli coraz częściej spożywać mięso drobiowe – notuje ono wzrost z 18 kg do 46 kg rocznie. 

Jakie czynniki wpływają na spadek spożycia wołowiny?

Według Bloomberga, spożycie wołowiny spadło w ubiegłym roku w Brazylii, USA i Wielkiej Brytanii. Według danych NielsenIQ zakupy wołowiny w USA spadły o 4% w 2022 roku. Przewiduje się, że popyt na wołowinę w USA spadnie w tym roku o prawie 5%, podczas gdy w Wielkiej Brytanii zakupy wołowiny w sklepach spożywczych i restauracjach spadły już o 5,8% rok do roku, sprzedaż przetworów mięsnych spadła o 22%, a steki zanotowały spadek o 19%.

Siergiej Juszyn, szef National Meat Association przekazał, że produkcja mięsa wołowego na świecie prawie nie wzrosła w ciągu ostatnich sześciu do siedmiu lat – wzrost wyniósł mniej niż 1%, podczas gdy inne rodzaje mięsa notowały wzrost na poziomie kilku procent rocznie, z wyłączeniem produkcji wieprzowiny w 2018 roku z powodu afrykańskiego pomoru świń w Chinach. Według niego wynika to przede wszystkim z faktu, że popyt i spożycie mięsa rośnie przede wszystkim w krajach rozwijających się, a ich populacja ze względów ekonomicznych wybiera bardziej przystępne cenowo gatunki – drób i wieprzowinę. Dlatego udział wołowiny w światowym spożyciu spadł od 2000 roku z 24% do 20%, podczas gdy spożycie mięsa drobiowego wzrosło bardzo szybko i wynosi obecnie ponad 35%, udział wieprzowiny spadł z 38% do 33%, natomiast jagnięcina utrzymała się na stałym poziomie – 12%.

Dziś średnio na planecie człowiek spożywa rocznie nieco mniej niż 9 kg wołowiny i pod tym względem Rosja, na podstawie oficjalnych statystyk, wypada lepiej ze spożyciem 14 kg, ale w liczbach bezwzględnych na mieszkańca spada spożycie, podobnie jak udział wołowiny w diecie. Jednocześnie stale rośnie spożycie wszystkich rodzajów mięsa w Rosji.

Zobacz także: Spożycie mięsa w Unii Europejskiej spadnie o około 2% w ciągu 10 lat

Niewątpliwie światowy trend spadkowy spożycia wołowiny na mieszkańca utrzyma się w bliskiej, a nawet długoterminowej perspektywie.

“Żeby ludzie jedli więcej wołowiny, potrzebny jest wyższy wzrost gospodarczy, wyższe dochody w krajach biednych i rozwijających się, bo konsumpcja w krajach bogatych już jest wysoka” – dodaje Juszyn. Ekspert kontynuuje jednak, a tam jest ona ograniczana zarówno ze względów ekonomicznych, jak i z powodu chęci urozmaicenia diety.

popyt na wołowinę

Popyt na wołowinę wzrośnie dzięki Chinom

Według Juszyna nieskrywana i celowa dyskredytacja hodowli zwierząt jako branży, która rzekomo negatywnie wpływa na zmiany klimatu, przynosi owoce.W Brazylii, Argentynie i innych krajach Ameryki Południowej, gdzie wołowina jest ważną częścią koszyka mięsnego, spadek konsumpcji wynika z wysokich cen. 

„Inflacja, zjawiska kryzysowe nieuchronnie prowadzą do tego, że ludzie przestawiają się na inne rodzaje mięsa. Ale mają bardzo duże spożycie wołowiny, więc tutaj, jeśli chodzi o jakość żywności, trudno powiedzieć, że się pogorszyła. Jednak czynnik ekonomiczny odgrywa coraz ważniejszą rolę” – skomentował. Poza tym, jak wspomina, drożeją też środki do produkcji wołowiny, zwłaszcza ziemia, która potrzebuje bardzo dużo, są też ograniczenia w zasobach wodnych.

Zdaniem Yushina popyt na wołowinę będzie rósł nie tylko ze względu na wzrost liczby ludności. Wyjaśnia, że ​​głównym czynnikiem są Chiny. Obecnie w Chinach na osobę przypada około 7 kg wołowiny rocznie, a to mniej niż średnia światowa i prawie o połowę mniej niż w Rosji. Jednak procesy zachodzące w chińskim społeczeństwie nie pozostawiają wątpliwości, że dynamika konsumpcji w tym kraju będzie pozytywna. 

“Widzimy, jak Chińczycy z coraz większą przyjemnością spożywają drogie steki i w ogóle dania z wołowiny, więc starają się rozwijać własną produkcję, a import tego rodzaju mięsa sięga milionów ton” – mówi szef NMA. Według niego nowe pokolenie wpływa na zmianę nawyków konsumenckich w Chinach i jeśli spożycie wołowiny w tym kraju wzrośnie o co najmniej 1 kg na mieszkańca.

fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023