Talk icon

Informacje

27-08-2022

Autor: Karol Pepliński

Bloomberg: Eksport rosyjskich diamentów odradza się mimo sankcji

Eksport rosyjskich diamentów

Bloomberg donosi, że eksport rosyjskich diamentów szybko się odradza, mimo iż w kwietniu kraje G7 nałożyły sankcje na rosyjską firmę "Alrosa".

Firma ta odpowiada za około jedną trzecią światowych dostaw diamentów. Według Bloomberga większość rosyjskich diamentów kupowana jest w Indiach, ale dostawy trafiają również do krajów europejskich.

Eksport rosyjskich diamentów ma się dobrze

"Alrosa" odpowiada za około jedną trzecią światowych dostaw diamentów. W kwietniu USA i inne kraje G7 nałożyły na tę firmę sankcje, co spowodowało gwałtowny spadek eksportu tych szlachetnych kamieni z Rosji na główne rynki, takie jak Indie i Belgia. Bloomberg donosi jednak, że eksport rosyjskich diamentów się odradza, a "Alrosa" ponownie sprzedaje teraz diamenty o wartości ponad 250 milionów dolarów miesięcznie, przy czym w niektórych miejscach sprzedaż jest tylko o 50 milionów dolarów niższa od poziomu sprzed inwazji na Ukrainę. Sprzedaż wzrosła, ponieważ niektóre indyjskie banki odkryły, jak ułatwić transakcje w walutach innych niż dolary.

Według ekspertów pojawiło się powszechne zaniepokojenie konsekwencjami handlu rosyjskimi diamentami. Transakcje są zawierane "po cichu", a "Alrosa" przestała publikować jakiekolwiek informacje o sprzedaży lub danych finansowych. Bloomberg przypomina, że niektórzy przedstawiciele branży diamentowej nalegają na wykluczenie rosyjskich kamieni z rynku. Amerykańskie firmy Tiffany & Co. oraz Signet Jewellers Ltd ogłosiły, że przestaną kupować diamenty wydobywane w Rosji.

Zdaniem Bloomberga kupcy indyjscy i belgijscy, a także handlarze biżuterią z Chin i Bliskiego Wschodu nadal jednak chcą kupować rosyjskie diamenty, więc szukają rozwiązań, które pozwolą uniknąć problemów z płatnościami po nałożeniu sankcji.

Eksport rosyjskich diamentów

Czytaj też: Duch walki nie ginie! Niemal wszyscy Ukraińcy wierzą w zwycięstwo

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2022