O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-10-2022

Autor: Karol Pepliński

Błaszczak: Wojsko Polskie musi być silne, liczne i dobrze uzbrojone

Błaszczak

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak stwierdził, że Wojsko Polskie musi być silne i liczne, a także dobrze uzbrojone.

Szef MON poinformował, że wkrótce do Polski trafią pierwsze egzemplarze czołgów Abrams, rakiety Himars oraz samoloty F-35. Piknik w Ciechanowie był kolejnym wydarzeniem w ramach inicjatywy MON.

Mariusz Błaszczak w Ciechanowie

Szef MON Mariusz Błaszczak wziął w sobotę udział w pikniku "Nowoczesne wojsko. Bezpieczna Ojczyzna" w Ciechanowie.

,,Przesłanie, z którym zwracam się do państwa, to budowa silnego Wojska Polskiego, również tu, w Ciechanowie" – zaznaczył.

Dodał, że woj. mazowieckie, warmińsko-mazurskie i podlaskie to obszary, które powinny być nasycone wojskiem, "aby Polska była bezpieczna". Przypomniał, że rząd koalicji PO-PSL w 2011 r. postanowił zlikwidować jednostkę wojskową w Ciechanowie, mimo tego, że w 2008 r. Rosja napadła na Gruzję.

,,Na szczęście te czas są już historią. Kiedy w 2015 r. wybory wygrało PiS, odeszliśmy od tej polityki, którą reprezentowali poprzednicy, czyli rząd koalicji PO-PSL i prezydent Bronisław Komorowski. Postawiliśmy na bezpieczeństwo" – zastrzegł.

Poinformował, że do Ciechanowa trafi batalion wojsk pancernych.

,,To jest bardzo ważny batalion, dlatego, że to właśnie wojska pancerne, wyposażone w nowoczesną broń, nowoczesny sprzęt – czołgi Abrams – będą stanowiły jedną z zasadniczych barier uniemożliwiających wtargnięcie do naszego kraju" – podkreślił Błaszczak.

Jak zastrzegł, "wtargnięcie wojsk rosyjskich do jakiegokolwiek kraju oznacza zbrodnie wojenne".

,,Doświadczyli tego Ukraińcy" – mówił.

Dlatego – jak podkreślił – Wojsko Polskie musi być silne i liczne, a także silnie uzbrojone.

,,Czołgi Abrams są najnowocześniejsze na świecie. Nasi czołgiści już szkolą się jeśli chodzi o umiejętności posługiwania się tymi czołgami" – wyjaśnił.

Poinformował, że pierwsze egzemplarze czołgów trafia do Polski w przyszłym roku, a kolejne będą sukcesywnie dostarczane – w sumie Polska będzie dysponowała 366 czołgami Abrams.

Błaszczak

Himarsy i F-35 dla Polski

Szef MON dodał, że już niebawem do Polski dotrą zamówione rakiety Himars.

,,One świetnie sprawdzają się na Ukrainie. Ukraińcy bardzo sobie chwalą możliwość wykorzystywania tej broni – zasięg rakiet do 300 km" – stwierdził.

Zaznaczył, że polskie siły zbrojne zamówiły również samoloty F-35 i śmigłowce uderzeniowe Apache.

,,Negocjujemy właśnie pozyskanie dla Wojska Polskiego tych śmigłowców" – poinformował.

Jak zastrzegł, żeby ta broń była skuteczna, potrzebni są żołnierze. Zwrócił się do młodych, by wstępowali do Wojska Polskiego, a do starszych – żeby odbywali przeszkolenie. Przypomniał, że rozpoczęła się kolejna kampania "Trenuj z wojskiem", w ramach której przez cały październik i listopad w różnych garnizonach organizowane są jednodniowe zajęcia z m.in. posługiwania się bronią.

Piknik przygotował 2 Ośrodek Radioelektroniczny w Przasnyszu – wyspecjalizowana jednostka Wojska Polskiego zajmującą się systemami łączności radiowej oraz krótkofalowej. W Ciechanowie zaprezentowano nowoczesny sprzęt wojskowy – m.in. czołg Leopard, przeciwlotniczy zestaw rakietowy, wyrzutnię Langusta, moździerz Rak oraz transportery Rosomak.

Podczas pięciogodzinnej imprezy mieszkańcy Ciechanowa i turyści mogli obejrzeć pokazy walki wręcz, musztry wojskowej, sprzętu medycznego oraz przejść szkolenie z udzielania pomocy przedmedycznej. Dla najmłodszych Centralny Wojskowy Zespół Sportowy przygotował zabawy i konkursy oraz tor przeszkód.

Można było też zgłosić się do wojska w mobilnym punkcie rekrutacyjnym, a na wszystkich uczestników imprezy czekała też wojskowa grochówka. Wystąpiła orkiestra wojskowa oraz zespół "Przasnyscy Orelowcy", którzy tworzą żołnierze zawodowi z 2. Ośrodka Radiotechnicznego.

Piknik w Ciechanowie był kolejnym wydarzeniem w ramach inicjatywy MON.

,,Nowoczesne wojsko. Bezpieczna Ojczyzna" – organizowanych w październiku spotkań w miastach Polski, w których powstaną nowe jednostki wojskowe lub do których trafi nowo zakupiony sprzęt wojskowy.

Czytaj też: Błaszczak: Polskie wojsko musi być gotowe do stawienia czoła wrogowi

PAP/fot.MON

 

swiatrolnika.info 2023