Informacje
23-05-2020
Biomasa przez ostatnie lata nie cieszyła się dużą popularnością, dopiero od niedawna sytuacja ta uległa znacznej zmianie. Ciepłownie ponownie stały się niezwykle zaintrygowane pozyskiwaniem tego surowca.
Biomasa, a niski wskaźnik nowych plantacji
W związku z zastojem na rynku zwlekano również z zakładaniem plantacji roślin energetycznych, bo nie był to intratny biznes. Na taką sytuację wpływ miało dużo czynników. Jednym z nich była możliwość importu z afrykańskich plantacji odpadów po produkcji oleju palmowego. Jednakże sprowadzane na dużą skalę zapasy łusek orzecha kokosowego dobiegły końca. Ponadto nastąpiły zmiany w unormowaniach prawnych, odnoszących się do wykorzystania biomasy lokalnej (promień terenu, z którego może być wytwarzana biomasa nie może być większy niż 300 km od miejsca, w którym następuję wytwarzanie). Odnotowuje się wzrost cen na rynku surowca. Wszystko to napawa optymizmem, jeśli chodzi o zdolności rozwoju produkcji wierzby energetycznej, co poświadcza rosnące zainteresowanie taką działalnością.
Zobacz także: Mentzen: Zielony Ład i gospodarka wolnorynkowa nie mają nic wspólnego |
---|
![]() |
Biomasa, a nowe plantacje
Z uwagi na wymagania wierzby energetycznej najlepszym terminem zakładania plantacji jest wiosna. Wszyscy, chcący dywersyfikacji upraw lub własnego biznesu, powinni jak najszybciej podjąć decyzje w sprawie założenia plantacji i metody realizacji tego planu. Może to być także alternatywa dla rolników podlegającym zalecaniu zazieleniania. Aktualnie 5% gruntów ornych powinno być poświęcone na ten cel, warto więc zastanowić się nad uprawą wierzby energetycznej na biomasę na takich terenach.
Wierzba energetyczna – biomasa
Wierzba energetyczna to roślina wysokoplenna. Dysponuje nietypowym przyrostem masy drewna w cyklu rocznym, kilkunastokrotnie większym niż las rosnący w stanie naturalnym. Charakteryzuje ją wysoka tolerancja środowiskowa – może być uprawiana na stanowiskach nienadających się do uprawy innych gatunków. Biomasa – jej proces pozyskiwania charakteryzuje się wysoką produktywność w połączeniu z niską energochłonnością realizacji oraz niewielkimi nakładami pracy. To wszystko sprawia, że produkcja może być bardzo rentowna. Plantacja nie potrzebuje prawie żadnych zabiegów agrotechnicznych, poza zabiegami wykonywanymi w pierwszym roku. Produktywność plantacji to czas ponad dwóch dekad. Wskaźniki energetyczne wierzby krzewiastej są analogiczne do miału węglowego, stanowią cenny surowiec energetyczny, który umożliwia produkcję energii w sposób zrównoważony i przyjazny środowisku naturalnemu.
Jak poprawić produktywność plantacji biomasy
Nie należy zapomnieć o fakcie, że do zakładania plantacji, a zarazem jej obsługi, przede wszystkim zbioru, niezbędne są specjalistyczne maszyny. Rozwiązaniem tego problemu jest podpisanie długoterminowej umowy z firmą, która nie tylko założy plantację i będzie o nią dbać, ale także zapewni zbyt biomasy, odciążając również plantatora od wielu obowiązków. To interesująca alternatywa również i dla tych osób, które nie zajmują się na co dzień rolnictwem, a dysponują niezagospodarowanym areałem.
fot. pixabay