Talk icon

Informacje

30-07-2022

Autor: Karol Pepliński

Biały królik wiedeński – jedna z najpopularniejszych ras królików w Europie

Biały królik wiedeński

Biały królik wiedeński został po raz pierwszy zaprezentowany w 1907 roku. Jest znany ze swoich niebieskich oczu, futra i posłusznego temperamentu.

Wilhelm Mucke, austriacki urzędnik kolejowy, chciał stworzyć białego, średniej wielkości królika, który nie miał rubinowo czerwonych oczu. Po 15 latach hodowli Mucke w końcu odniósł sukces i stworzył jedną z najpopularniejszych ras królików w Europie. Zaczął od hodowli królików holenderskich, ale dopiero gdy skrzyżował je z białymi odmianami Flemish Giant i Holland Lop udało mu się uzyskać czysto białego królika o pięknych niebieskich oczach i miękkim futrze.

Biały królik wiedeński w domu

Uważany za rasę średniej i dużej wielkości, biały królik wiedeński ma szeroki, lekko wydłużony cylindryczny kształt ciała z dobrze rozwiniętymi mięśniami. Dobrze owłosione uszy mają długość od 11 cm do 12 cm, są zaokrąglone i trzymane pionowo. Ich głowy są duże i mocne, z krótką szyją, która nie jest widoczna, gdy siedzą. Są najbardziej znane z czystej białej, miękkiej sierści i niebieskich oczu.

Spokojny i posłuszny królik może być trzymany zarówno na zewnątrz, jak i w domu, o ile ich potrzeby są zaspokojone i zapewniona jest odpowiednia opieka. Jeśli jednak chcesz trzymać królika jako zwierzę domowe, zaleca się umieszczenie go w domu, aby mógł nawiązać więź z tobą i twoją rodziną i przezwyciężyć początkową nieśmiałość. Chociaż rasa ta jest uważana za spokojną i potulną, nadal potrzebuje dużo miejsca do eksploracji i swobodnego poruszania się. Przynajmniej kilka godzin dziennie królik wiedeński biały powinien być wypuszczany ze swojego pomieszczenia, czy to na zewnątrz, czy w domu.

biały królik wiedeński

Biały królik wiedeński jest cały biały

Króliki wiedeńskie występują w kolorze niebieskim, czarnym, agouti i białym. Biały królik wiedeński jest zawsze wyłącznie biały, z jasnoniebieskimi tęczówkami i ciemnymi źrenicami. Biel ich futra rozciąga się równomiernie, a zarówno podszerstek jak i widoczna warstwa futra są białe, bez znamion i przebarwień.

Futro królika wiedeńskiego jest delikatne, jedwabiste i bardzo błyszczące. Mają średniej długości włosy i gęsty podszerstek bogaty w włosy ochronne. Charakterystyczną cechą tej rasy jest to, że uszy są również pokryte futrem. Ich błyszczące futro jest łatwe w pielęgnacji, a szczotkowanie ich raz lub dwa razy w tygodniu jest więcej niż wystarczające, aby utrzymać ich futro błyszczące i bujne. Regularne szczotkowanie pomoże również zminimalizować zrzucanie sierści, zwłaszcza w okresie sezonowych wylinek.

Czytaj też: Hodowla królików – podstawowe informacje dotyczące utrzymania zwierząt

petguide.com/fot.petguide

swiatrolnika.info 2023