O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-09-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Bezrobocie wśród młodych Polaków maleje. Korzystne dane Eurostatu

Bezrobocie

Coraz więcej młodych Polaków znajduje zatrudnienie. Bezrobocie wśród osób, które nie ukończyły 25. roku życia spadła o 39 tysięcy w przeciągu roku.

,, Liczba osób bezrobotnych do 25. roku życia spadła z 89 tysięcy w czerwcu do 86 tysięcy w lipcu bieżącego roku. Przed rokiem bez pracy było 125 tysięcy młodych ludzi” – wskazała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, komentując najnowsze dane Eurostatu o bezrobociu.

Obecnie zatrudnienie posiada więcej osób niż w 2021 roku

Według opublikowanych w czwartek danych Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w lipcu 2,6 procent. Można zatem wysnuć wnioski, że bezrobocie naszym kraju zmalało znacznie w porównaniu z rokiem ubiegłym.  

"W lipcu 2021 r. było to 3,3 proc., odnotowaliśmy więc znaczący spadek w ujęciu rok do roku. Chociaż w stosunku do ubiegłego miesiąca ten współczynnik się nie zmienił, spadła liczba osób pozostających bez pracy – z 455 tys. w czerwcu br. do 444 tys. w lipcu" – podała minister rodziny.

Dodała, że bez pracy pozostaje mniej osób młodych do 25. roku życia. "Odnotowaliśmy spadek liczby młodych bezrobotnych z 89 tys. w czerwcu do 86 tys. w lipcu bieżącego roku. Przed rokiem, jak wynika z danych Eurostatu, było ich 125 tys." – wskazała szefowa MRiPS.

Bezrobocie

Bezrobocie w Polsce niemal najniższe w Europie

Przytaczając dane z Polski, nie sposób pominąć sytuacji na europejskim rynku pracy. Minister rodziny i polityki społecznej zwróciła uwagę, że unijne podium pod względem niskiego poziomu bezrobocia pozostaje niezmienne, a Polska wciąż zajmuje drugą pozycję. Kto zatem nas wyprzedza? Nie musimy daleko szukać, gdyż liderem rankingu są nasi południowi sąsiedzi. Okazuje się, że bezrobocie najniższe jest w Czechach, ale notuje się tam wartości niewiele mniejsze niż w Polsce.

"Lepsza sytuacja jest tylko w Czechach, gdzie stopa bezrobocia wyniosła 2,3 proc., a tuż za nami są Niemcy z wynikiem 2,9 proc. Tymczasem średnia wśród krajów Unii Europejskiej wynosi 6 proc., a w strefie euro – 6,6 proc." – zaznaczyła minister Maląg.

Czytaj również:Bezrobocie najniższe od 32 lat. Skoro jest tak dobrze, czemu jest tak źle?

PAP /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023