Talk icon

Informacje

21-08-2022

Autor: Emilia Gromczak

Bellarosa idealnie komponuje się do różnego rodzaju mięs i ryb

Bellarosa

Ziemniaki Bellarosa to wczesna jadalna odmiana. Charakteryzuje je rzucająca się w oczy czerwona i lekko szorstka skórka. 

Odmiana ta ma zwarty i nierozsypujący się miąższ, który jednak rozgniata się łatwo pod naciskiem. Dlatego tego rodzaju ziemniaki najlepiej sprawdzają się do obiadu i pasują do wszystkich rodzajów mięs i ryb. Oprócz właściwości kulinarnych ziemniaki te są słynne również z dużej trwałości pod wpływem temperatur. 

Uprawa i odporność na choroby 

Bellarosa jest odmianą o wysokim potencjale plonowania przy niskich lub średnich wymaganiach glebowych. Kształt bulw tych ziemniaków jest owalny, kolor skórki czerwony, a kolor miąższu jasnożółty. Bulwy odznaczają się dużą trwałością i wytrzymałością na czynniki zewnętrzne. Można z powodzeniem przechowywać je na zimę w chłodnej piwnicy czy nawet zakopcowane. Na dodatek jasnożółty miąższ cały czas ma taki sam kolor, nie ciemnieje w czasie leżakowania. 

Jeśli chodzi o uprawę, to Bellarosa nadaje się do sadzenia tak naprawdę we wszystkich częściach kraju. Ziemniakom nie szkodzi ani susza, ani zanieczyszczenie powietrza. Dobrze poradzą sobie raczej z niewielkim nadmiarem wody. Niestety ta odmiana jest podatna na zarazę ziemniaka oraz choroby o podłożu wirusowym. Jest średnio podatna na parcha i czarną plamistość, a także mało podatna na rdzawą plamistość. Ponadto jest mało wrażliwa na działanie metrybuzyny.

Bellarosa ziemniaki

Bellarosa w kuchni 

Przypominamy, że odmiany ziemniaków dzielą się na na typy ze względu na smak i zawartość skrobi oraz mączystość miąższu. Wyróżniamy  ziemniaki typu A – sałatkowe, B – ogólnoużytkowe i C – lekko mączyste, których miąższ wyraźnie rozsypuje się po ugotowaniu. Odmiana Bellarosa należy do ziemniaków typu B – ogólnoużytkowych, co oznacza, że mają szerokie zastosowanie w kuchnii. Idealnie sprawdzą się w daniach obiadowych. Pasują do każdego rodzaju mięs, ryb, zup. Można z nich przyrządzić doskonałe puree lub kopytka. Ceny za te ziemniaki kształtują się różnie. Na Allegro możemy kupić je już nawet za 2 zł/kg. 

Sprawdź: Ziemniaki Catania – dlaczego są dobrym wyborem?

dlaroslin.pl/fajnyogrod.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2022