O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-09-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Belgian Blue – wyjątkowa rasa bydła przystosowana do każdych warunków

Belgian Blue

Rasa Belgian Blue charakteryzuje się przystosowaniem do różnych warunków klimatycznych (stąd też duża rozciągłość geograficzna ich występowania).

Zwierzęta tej rasy wykazują dobre wykorzystanie paszy przy obfitym żywieniu. Odznaczają się łagodnym temperamentem. Ponieważ rasa wywodzi się od bydła o dwukierunkowej użytkowości, mleczność matek jest bardzo wysoka, co gwarantuje doskonałe wyniki odchowu cieląt.

Cechy genetyczne rasy Belgian Blue

Rasa Belgian Blue ma naturalną mutację w genie miostatyny , który koduje białko miostatynę ("myo" oznacza mięsień i "statyna" oznacza zatrzymanie). Miostatyna jest białkiem hamującym rozwój mięśni. Ta mutacja wpływa również na odkładanie się tłuszczu, co skutkuje bardzo chudym mięsem. Skrócony gen miostatyny nie jest w stanie normalnie funkcjonować, co powoduje przyspieszony wzrost beztłuszczowej masy mięśniowej. 

Wzrost mięśni jest spowodowany przede wszystkim zmianami fizjologicznymi w komórkach mięśniowych (włókien) zwierzęcia, od przerostu do hiperplazji. Ten szczególny rodzaj wzrostu obserwuje się we wczesnym okresie płodu ciężarnej matki, co powoduje, że cielę rodzi się z dwukrotnie większą liczbą włókien mięśniowych niż cielę bez mutacji genu miostatyny. Ponadto masa urodzeniowa nowo narodzonego, podwójnie umięśnionego cielęcia Belgian Blue jest znacznie większa niż u zdrowego cielęcia. 

Belgian Blue

Rasa wymaga diety zawierającej większą ilość białka

Bydło rasy Belgian Blue ma poprawiony współczynnik konwersji paszy (FCR) ze względu na mniejsze spożycie paszy w porównaniu z przyrostem masy ciała, ze względu na zmieniony skład przyrostu masy ciała, który obejmuje zwiększone odkładanie się białka i zmniejszone odkładanie tłuszczu. Struktura kości Belgian Blue jest taka sama jak u normalnego bydła, aczkolwiek posiada większą ilość mięśni, co powoduje, że mają większy stosunek mięsa do kości. 

To bydło ma wydajność mięśni średnio o około 20% większą niż bydło bez genetycznej mutacji miostatyny. Ze względu na zwiększoną wydajność mięśni tej rasy, dieta zawierająca więcej białka jest wymagana, aby zrekompensować zmieniony sposób przybierania na wadze. Podczas tuczu rasa ta wymaga wysokoenergetycznych (skoncentrowanych) pasz i nie przyniesie takich samych rezultatów, jeśli zastosuje się dietę bogatą w błonnik.

Czytaj też: Łotewskie niebieskie krowy – rasa o wyjątkowym odcieniu skóry

wikipedia.org/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023