Talk icon

Informacje

22-07-2022

Autor: Jacek Podgórski

Będzie komisja śledcza ds. śmierci Andrzeja Leppera? „Zbieramy podpisy”

komisja śledcza ds. śmierci andrzeja leppera

Już w najbliższym czasie w sejmie powołana do życia zostać może komisja śledcza ds. śmierci Andrzeja Leppera. Obecnie trwa zbiórka podpisów. 

„Powołujemy komisję śledczą mającą wyjaśnić okoliczności śmierci Andrzeja Leppera” – poinformował na swoim profilu w serwisie facebook Michał Urbaniak z Konfederacji. Andrzej Lepper zmarł w roku 2011, a jego śmierci towarzyszyły liczne spekulacje dotyczące tego, czy rzeczywiście było to samobójstwo. 

Będzie komisja śledcza ds. śmierci Andrzeja Leppera?

Śmierć Andrzeja Leppera to nadal kwestia, wokół której krąży mnóstwo kontrowersji. Oficjalnie lider Samoobrony miał popełnić samobójstwo w partyjnym biurze. Istnieje jednak sporo opinii, że nie do końca tak było zwłaszcza, że polityk mówił swoim bliskim przed śmiercią, że ktoś chce go zabić” – poinformował Michał Urbaniak. 

„Przyczyny śmierci Leppera są wciąż niewyjaśnione, a był to przecież wicepremier polskiego rządu. Jako Konfederacja uważamy, że należy wznowić umorzone śledztwo, by odkryć prawdę o Lepperze. Aktualnie zbieramy podpisy w celu powołania komisji śledczej. O postępach w związku z tą inicjatywą będziemy informować na bieżąco” – dodał polityk Konfederacji. 

"Trzeba wyjaśnić wszystkie okoliczności śmierci Andrzeja Leppera, tego wymaga sprawiedliwość i elementarna powaga państwa" – powiedział z kolei Robert Winnicki. 

Zagadkowa śmierć Andrzeja Leppera

Andrzej Lepper, lider Samoobrony Rzeczpospolitej Polskiej został znaleziony martwy w biurze partii przy Alejach Jerozolimskich w Warszawie w roku 2011. Śledczy ustalili, że popularny szczególnie w środowiskach wiejskich polityk popełnił samobójstwo. Przyczynami miały być poważne problemy finansowe partii oraz ciężka depresja spowodowana rzekomym upadkiem politycznym. 

Już po pogrzebie 11 sierpnia 2011 roku pojawiać zaczęły się spekulacje jakoby śledztwo w sprawie jego śmierci prowadzone było w niewłaściwy sposób. Pojawiać zaczęły się liczne tezy, jakoby Andrzej Lepper nie popełnił samobójstwa.  Prezentował je choćby dziennikarz Wojciech Sumliński, który – powołując się na informacje od funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Tomasza Budzyńskiego - twierdził, że motywem miały być kompromitujące polityków informacje, w których posiadanie miał wejść Andrzej Lepper.

Teraz sprawę zbadać może komisja śledcza ds. śmierci Andrzeja Leppera, o ile politykom Konfederacji uda się zebrać wymaganą liczbę podpisów wśród koleżanek i kolegów z sejmu. 

komisja śledcza ds. śmierci andrzeja leppera

Czytaj także: Michał Urbaniak: Rolnik jest najłatwiejszym kozłem ofiarnym

FB/fot. wikipedia

swiatrolnika.info 2023