Talk icon

Informacje

04-11-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Bartosik: W 2023 r. na dopłaty do paliwa rolniczego zarezerwowano ponad 1 mld zł

Bartosik

Na dopłaty do paliwa rolniczego w przyszłorocznym budżecie zarezerwowano ponad 1,3 mld zł – poinformował wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik. 

Przekazał, że trwają prace "nad dalszym wsparciem rolników". W październiku ub.r. Sejm znowelizował ustawę o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Poinformował także o zamiarze zwiększenia liczby etatów w Inspekcji Weterynaryjnej o 1519 miejsc. Dodał, że na ten cel zarezerwowano 149 mln zł. 

Bartosik: Resort pracuje nad dalszą pomocą dla rolników

Wiceszef resortu rolnictwa brał udział w posiedzeniu sejmowej komisji finansów. Pytany o kwestie dopłat do paliwa rolniczego, Bartosik poinformował, że projekt budżetu na 2023 r. zakłada wydanie na ten cel 1,3 mld zł.

Wiceminister dodał, że ministerstwo pracuje nad dalszą pomocą dla rolników.

"Na ten cel (dopłaty do paliwa) przeznaczamy w budżecie państwa ponad 1 mld 300 mln zł. Trwają obecnie parce nad dalszym wsparciem rolników. Jeśli one będą już w takim wysokim stopniu zaawansowania, przekażemy państwu informacje, jak te prace wyglądają" – powiedział Ryszard Bartosik.

Bartosik

Resort zamierza zwiększyć ilość etatów w Inspekcji Weterynaryjnej

Bartosik poinformował także o zamiarze zwiększenia liczby etatów w Inspekcji Weterynaryjnej o 1519 miejsc. Dodał, że na ten cel zarezerwowano 149 mln zł.

W październiku ub.r. Sejm znowelizował ustawę o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Ustawa zwiększała limit paliwa ze 100 l do 110 l zużywanego na 1 ha upraw rolnych. Wzrósł też limit zużycia oleju napędowego w przeliczeniu na dużą jednostkę przeliczeniową bydła (DJP) z 30 l do 40 l w przypadku prowadzenia przez producenta rolnego chowu i hodowli bydła.

Jak informowano wówczas, podniesienie zwrotu akcyzy rolnikom miało kosztować budżet państwa w 2022 r. ponad 160 mln zł i zwiększyć wydatki na ten cel do 1,3 mld zł. Nowe rozwiązania weszły w życie od 1 stycznia 2022 r.

Czytaj też: Kowalczyk: Rząd przymierza się do ustabilizowania cen nawozów

PAP/fot.Twitter/Pixabay

swiatrolnika.info 2023