Talk icon

Informacje

14-10-2022

Autor: Karol Pepliński

Bartosik: Powstanie nowa spółka. Ma wspierać sektor rolno-spożywczy

Bartosik

Wiceszef MRiRW Ryszard Bartosik zapowiedział, że do końca roku ma zostać powołana spółka prawa handlowego, która ma wspierać rynek rolno-spożywczy.

Sejmowa komisja finansów zgodziła się, aby na ten cel przesunąć 200 mln zł. Wiceszef resortu rolnictwa podkreślił, że MRiRW bardzo poważnie podchodzi do problemów na rynkach rolnych. Dodał, że uznano konieczność powstania "takiego aktywnego podmiotu, który stabilizowałby rynki rolne swoją działalnością".

Bartosik zapowiada powstanie nowej spółki

W czwartek sejmowa komisja finansów pozytywnie zaopiniowała wniosek MRiRW ws. zmiany planu finansowego zasobu własności rolnej Skarbu Państwa dot. przekazania środków do KOWR na powołanie spółki, która miałaby działać na rynku rolno-spożywczym.

,,Planuje się utworzenie spółki prawa handlowego, która jest stworzona do wykonywania zadań w zakresie wspierania i rozwoju sektora rolno-spożywczego" – poinformował wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik. Dodał, że na ten cel ma być przeznaczonych 200 mln zł.

,,Akt założycielski spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zostanie złożony i ta spółka będzie powołana jeszcze w tym roku" – dodał przedstawiciel MRiRW.

Bartosik zapewnił, że resort jest przygotowany na stworzenie takiego podmiotu, jest również jej biznesplan. Dodał, że zgodę na powołanie spółki wyraził także Minister Aktywów Państwowych.

Dopytywany przez posłów, jakie będą zadania spółki, wiceminister przekazał, że miałaby ona uzupełniać działalność Narodowego Holdingu Spożywczego.

,,Tamta spółka (holding spożywczy – PAP) powstała poprzez stworzenie podmiotu z istniejących już spółek będących w zasobach Ministra Rolnictwa, które znalazły się obecnie pod jurysdykcją Ministra Aktywów Państwowych. Spółka, o której mówimy, będzie uzupełniała działania holdingu spożywczego, ale będzie miała możliwości inwestowania poprzez przejmowanie upadających na rynku rolno-spożywczym zakładów np. przetwórczych, magazynów, chłodni" – powiedział przedstawiciel resortu rolnictwa.

Bartosik podkreślił, że MRiRW bardzo poważnie podchodzi do problemów na rynkach rolnych. Dodał, że uznano konieczność powstania "takiego aktywnego podmiotu, który stabilizowałby rynki rolne swoją działalnością".

Bartosik

Czytaj też: Ardanowski: Głównym celem KGS jest stabilizacja rynków rolnych

PAP/fot.MRiRW

 

swiatrolnika.info 2022