Talk icon

Informacje

16-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Bartosik: Cukru mamy wystarczającą ilość, sytuacja się normuje

Bartosik

Duży pobyt na cukier spowodował jego braki na półkach sklepowych, a przy tym wzrost cen – poinformował wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Bartosik. 

Cukru mamy wystarczającą ilość, sytuacja się normuje – zapewnił. Wiceminister przyznał, że zawsze w sezonie letnim obserwowany jest zwiększony popyt na cukier, ponieważ zarówno przedsiębiorstwa przetwórcze, jak i gospodarstwa domowe wykorzystują większe jego ilości na przetwory. Zwrócił też uwagę na strukturę sprzedaży tego produktu

Bartosik: Branża produkuje więcej cukru niż spożycie krajowe

Wiceminister wyjaśnił, że w sezonie 2021/2022 w Polsce wyprodukowano 2,3 mln ton cukru – to o blisko 16 proc. więcej niż w poprzedniej kampanii. 

"Uzyskana wielkość produkcji cukru była drugą co do wielkości w ostatniej dekadzie" – wskazał Bartosik. Jak dodał, zapotrzebowanie rynku krajowego kształtuje się na poziomie około 1,7 mln ton.

"Oznacza to, że branża cukrownicza w Polsce produkuje więcej cukru o ok. 300-600 tys. ton niż spożycie wewnętrzne" – podkreślił.

Ryszard Bartosik przyznał, że zawsze w sezonie letnim obserwowany jest zwiększony popyt na cukier, ponieważ zarówno przedsiębiorstwa przetwórcze, jak i gospodarstwa domowe wykorzystują większe jego ilości na przetwory. Zwrócił też uwagę na strukturę sprzedaży tego produktu. 

"W Polsce znaczna większość produkowanego cukru jest sprzedawana jako surowiec do przetwórstwa, a mały procent trafia do sprzedaży detalicznej – około 20 procent" – wskazał.

Bartosik

Wiceszef MRiRW: Cukru w Polsce nie zabraknie

Wiceminister wyjaśnił, że braki cukru na półkach sklepowych zostały wywołane poprzez splot kilku czynników. 

"Atrakcyjna cena cukru oferowanego w sprzedaży detalicznej w niektórych sieciach handlowych przyciągnęła nie tylko klientów detalicznych, lecz również przedsiębiorców – ciastkarzy, cukierników" – tłumaczył. 

"Duzy popyt na cukier spowodował jego braki na półkach – sieci handlowe logistycznie nie nadążały za popytem ze strony klientów, a przy tym wzrost ceny cukru" – dodał.

"Puste półki i braki cukru w sklepach były nagłaśniane medialnie, co wywołało panikę i wykupowanie cukru na zapas. W związku z zaistniałą sytuacją sklepy decydowały się na wprowadzenie limitów na zakup cukru" – poinformował Bartosik.

Wiceszef MRiRW zapewnił, że "cukru mamy wystarczającą ilość, sytuacja się normuje". "Cukru w Polsce nie zabraknie" – podkreślił.

Bartosik poinformował, że Krajowa Grupa Spożywcza ma blisko 40-procentowy udział w rynku cukru i zawarte kontrakty realizuje na bieżąco, a bezpośrednim zaopatrzeniem swoich placówek sieci zajmują się samodzielnie.

Niedawno wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk mówił w mediach, że mamy odpowiednie ilości zapasów cukru. Odnosząc się do rosnących cen tego produktu w sklepach, sięgających nawet 9-10 zł za kg, wskazał, że "cena 4-5 zł za kg będzie nawet w przyszłym sezonie, mimo droższego skupu energii"

Czytaj też: Kowalczyk: Cukier wróci do normalnej ceny, ale nie będzie to 2 zł

PAP/fot.gov

swiatrolnika.info 2023