Talk icon

Informacje

13-08-2022

Autor: Świat Rolnika

Badanie: Polacy coraz częściej biorą darmowe nadgodziny

nadgodziny

Polacy coraz częściej biroą nadgodziny; badania wykazują, że pracownicy tygodniowo wykonują średnio 5 h 48 minut dodatkowej pracy za darmo.

"Ponad 25 proc. Polaków pracuje za darmo od 6 do 10 godzin tygodniowo – wynika z najnowszego raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”. "Niektórzy pracownicy w obawie o swoje zatrudnienie lub z powodu nakładanej na nich presji, lub chęci sprostania oczekiwaniom swoich przełożonych spędzają w firmie więcej czasu, niż wynika to z ich kontraktu – powiedziała dyrektorka HR w ADP Polska, Anna Barbachowska.

Darmowe nadgodziny stały się codziennością

Według poprzedniej edycji badania Polacy pracowali średnio 5h 30 minut za darmo, natomiast w bieżącym roku średnia zwiększyła się do 5 h 48 minut" – przekazano w raporcie.

Ponad 34 proc. Polaków deklaruje, że jest skłonna pracować więcej godzin i dni w tygodniu, jeżeli będzie się to wiązało z dodatkowym wynagrodzeniem – dodano.

Jak podaje ADP, w skali globalnej pracownicy każdego tygodnia wykonują średnio prawie ponad 8h 30 minut dodatkowej pracy. Średnia europejska pozostaje na nieco niższym poziomie i wynosi 7h 45 minut.

"Po ponad dwóch latach pandemii pracownicy przyzwyczaili się do pracy zdalnej lub hybrydowej. Wypracowane zostały schematy, które pozwalają im zachowywać równowagę między życiem zawodowym i prywatnym, jednak wciąż przyznają, że zdarza im się pracować po godzinach" – wskazano w komunikacie.

nadgodziny

Lęk przed utratą pracy 

"Odbieranie telefonów czy pisanie maili poza godzinami pracy często w trakcie pandemii, zaczęło przyjmować status normalności. Jednak nadgodziny nie przekładają się na wydajność pracowników. Praca poza wyznaczonymi godzinami prowadzi do chronicznego zmęczenia, wyższego poziomu stresu czy niechęci do wykonywania swoich obowiązków. Przepracowany pracownik znacznie szybciej przestanie odczuwać satysfakcję ze swojej pracy" – powiedziała dyrektorka HR w ADP Polska, Anna Barbachowska.

"Niektórzy pracownicy w obawie o swoje zatrudnienie lub z powodu nakładanej na nich presji, lub chęci sprostania oczekiwaniom swoich przełożonych spędzają w firmie więcej czasu, niż wynika to z ich kontraktu. Takie zachowania nie powinny jednak być akceptowane" – dodała.

Psycholog Sylwia Wysocka-Sollich przekazała, że według badań CBOS, w 2019 r. aż 11 proc. Polaków zmagało się z pracoholizmem.

"Kiedy obserwujemy u siebie bądź u naszych współpracowników pogorszenie samopoczucia, skutkujące lękiem czy depresją związaną z pracą, powinien być to dla nas zawsze sygnał. Pamiętajmy, aby nie przekraczać 40 godzinowego tygodnia pracy oraz stawiać jasne granice, oddzielając swoje życie prywatne od zawodowego" – podsumowała.

12 sierpnia przypada Światowy Dzień Pracoholików. Jak wskazano w raporcie ADP, pracoholizm pojawia się w momencie, kiedy zaburzona jest równowaga między pracą a innymi sferami życia człowieka. 

Czytaj też: System kaucyjny – czy Polacy w ogóle chcą z niego korzystać?

PAP/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2022