Talk icon

Informacje

01-10-2022

Autor: Karol Pepliński

Badanie: Niemcy skompromitowały się w sprawie Ukrainy

Niemcy

Jak wynika z badania Kantar Public i niemieckiego think tanku Marshall Fund, Niemcy uważane są za znacznie mniej wiarygodne niż jeszcze rok temu.

Nasz zachodni sąsiad stracił reputację szczególnie w Polsce, Turcji i USA. Główną przyczyną jest najprawdopodobniej postawa rządu w Berlinie wobec wojny na Ukrainie. Wywiady przeprowadzano z mieszkańcami Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Litwy, Holandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii i USA.

Niemcy tracą zaufanie partnerów

Rezultaty opracowania jednoznacznie wskazują, że Niemcy straciły zaufanie innych krajów.

„Można to wytłumaczyć niezdecydowaną postawą Niemiec wobec konfliktu na Ukrainie” – komentuje autorka badania Gesine Weber.

Wzrost nieufności do Niemiec jest szczególnie widoczny w Polsce. Na pytanie, czy RFN jest wiarygodnym partnerem dla ich kraju, tylko połowa ankietowanych Polaków odpowiedziała twierdząco. Nieufność Polaków wobec Niemiec wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem o 7 punktów procentowych.

„Polska jako kraj frontowy, graniczący z Ukrainą, dostrzega zagrożenie dla swojej integralności terytorialnej ze strony Rosji. A Polacy nie są pewni, na ile w obecnej sytuacji mogą polegać na Niemczech. Ponadto długoletnia współpraca Niemiec z Rosją przy gazociągu Nord Stream 2 oraz wyczekiwanie na dostawy niemieckiej broni (dla Ukrainy – PAP) nadszarpnęły zaufanie Polski” – wyjaśnia Weber.

Duża zmiana w postrzeganiu Niemiec jako kraju wiarygodnego odnotowano również w USA, Hiszpanii i Turcji.

„Utrata zaufania, zwłaszcza wśród niektórych najbliższych partnerów, jest znacząca” – podkreśla Weber.

„Co ciekawe, z danych wynika, że Niemcy bardzo mocno wspierają Ukrainę. Jeśli wziąć pod uwagę pomoc wojskową, humanitarną i finansową, to według danych Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii z początku sierpnia Berlin zajmuje czwarte miejsce za USA, instytucjami UE i Wielką Brytanią” – mówi Weber.

Jak dodaje, „szkody wizerunkowe zostały już wyrządzone”, i aby poprawić swoją reputację, „rząd federalny (Niemiec) powinien lepiej się komunikować”.

Niemcy

Spadek zaufania nawet we Francji

Poziom zaufania spadł także wobec Francji. Według badania w Polsce 56 proc. respondentów uznało Paryż za wiarygodnego partnera – to o 11 punktów procentowych mniej niż przed rokiem.

„To wynika zapewne z kontaktów prezydenta Francji (Emmanuela Macrona) z głową państwa rosyjskiego (Władimirem Putinem). Nie do przyjęcia dla Polski było to, że Macron kontynuował ten dialog” – ocenia Weber i podkreśla, że „zwycięzcami w skali zaufania okazały się kraje, które wcześnie i wyraźnie opowiedziały się w związku z wojną na Ukrainie – głównie Polska i USA”.

W Niemczech 44 proc. osób uważa Polskę za wiarygodną (wzrost o 12 punktów procentowych), USA jest wiarygodnym partnerem dla prawie dwóch trzecich respondentów (wzrost o 14 punktów procentowych). W Niemczech wzrosło także zaufanie do Wielkiej Brytanii.

Badanie „Transatlantic Trends” zostało przeprowadzone przez firmę badawczą Kantar Public na przełomie czerwca i lipca. Wywiady przeprowadzano z mieszkańcami Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Litwy, Holandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii i USA.

Czytaj też: Niemcy: Rząd landu uwikłany we współpracę z rosyjskim Nord Stream 2

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023