Talk icon

Informacje

01-09-2022

Autor: Świat Rolnika

Badanie: Konsumenci coraz bardziej odczuwają wzrost cen żywności

wzrost cen żywności

Wzrost cen żywności odczuwa 87 proc. ankietowanych. Z powodu rosnącej inflacji konsumenci staranniej planują swoje budżety – wynika z badania Payback Opinion Poll.

Według badania Payback "galopujące ceny masła, pieczywa, warzyw i innych produktów spożywczych dotkliwie odczuwa aż 87 proc. badanych". Na drugim miejscu jest paliwo, które wskazało 71 proc. respondentów, a trzecie, zdaniem 45 proc. ankietowanych, zajmują koszty mediów.

Wzrost cen żywności wpływa na jakość zakupów

Autorzy badania zwrócili uwagę, że rosnąca inflacja jest powodem, dla którego konsumenci staranniej planują swoje budżety i poszukują oszczędności, bo coraz bardziej odczuwają wzrost cen żywności. Najczęściej wskazywali na cięcia dotyczące  wyjścia do kina czy restauracji (45 proc. badanych). Ankietowani starają się też oszczędzać na zakupach spożywczych oraz paliwie i transporcie (np. rezygnując z częstych podróży autem, a przesiadając się na rower) – tak zadeklarowało odpowiednio po 36 proc. ankietowanych. Kolejną kategorią zakupową jest odzież i obuwie, którą wskazał co trzeci respondent, oraz użytkowanie mieszkania – na ograniczenie zużycia energii czy wody decyduje się 31 proc. badanych.

"W naszym badaniu niepokój o kolejne podwyżki wyraziło aż 95 proc. badanych. Zwykle, w razie nieprzewidzianych wydatków pewien komfort dają nam oszczędności" – stwierdziła cytowana w środowym komunikacie Katarzyna Grzywaczewska z Payback Polska. Dodała, że z ankiety wynika, iż poduszkę finansową posiada co trzeci respondent.

Podczas zakupów w supermarkecie, osiedlowym sklepiku czy centrum handlowym 83 proc. respondentów częściej niż przed wzrostem inflacji kieruje się ceną produktów. Kryterium ceny (zdaniem 72 proc. ankietowanych) jest ważnym, ale nie najważniejszym czynnikiem, decydującym o wyborze danych produktów żywnościowych czy innych artykułów.

W przypadku 46 proc. kupujących marka produktów czy usług schodzi na dalszy plan, podobnie jak kwestie związane z ekologią lub lokalizacją sklepu, co zadeklarowało po 28 proc. ankietowanych.

wzrost cen żywności

Konsumenci szukają promocji cenowych 

Najczęściej stosowana strategia nie zawsze oznacza skromniejsze zakupy, ale poszukiwanie promocji cenowych – co zadeklarowało 59 proc. badanych. Mniejszy koszyk zakupowy zajął w tym przypadku drugie miejsce (44 proc. badanych). Z kolei, 42 proc. ankietowanych szuka tańszych zamienników wybranych produktów, a 28 proc. – kupuje tylko niezbędne rzeczy, rezygnując przy tym z wydatków na przyjemności czy wyjazdy.

Jednocześnie 54 proc. badanych "zauważa konkretne działania marek, które mają na celu wsparcie klientów w czasach rosnących cen", a 85 proc. ankietowanych spośród tej grupy korzysta z nich. "Ponad połowa ankietowanych, porównuje ceny, blisko połowa z nich sięga po gazetki promocyjne, a 46 proc. respondentów korzysta z programów lojalnościowych" – wskazała Grzywaczewska. Według niej "jeśli mądre zakupy wejdą konsumentom w nawyk", mogą przełożyć się na oszczędności w portfelach bez względu na cykl koniunktury rynkowej.

Payback Opinion Poll zostało przeprowadzone na uczestnikach Programu Payback w dniach 22-24 sierpnia 2022 r. metodą ankiety online na grupie 1021 osób. Grupa badawcza w wieku 18-65 lat dobrana została tak, aby odpowiadać strukturze demograficznej kraju. 

Czytaj też: Do końca roku ceny żywności na Ukrainie wzrosną o jedną trzecią

PAP/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023