Informacje
09-02-2022
Hodowcy trzody chlewnej w Austrii i Francji otrzymają pakiety pomocowe od swoich państw. Prośba o pomoc finansową została także skierowana do Brukseli.
Oprócz pakietu pomocowego Francja chce w Brukseli opowiadać się za środkami wsparcia na szczeblu europejskim. Francuskie Ministerstwo Rolnictwa uważa, że pomoc na prywatne przechowywanie (PLH) i inne interwencje są „absolutnie konieczne”, aby odciążyć rynek i tak mocno poturbowany przez pandemię koronawirusa. Ponadto sprzedaż francuskiej wieprzowiny ma zostać zwiększona poprzez działania reklamowe i promocję eksportu, a wielkość pożyczek udzielanych przez państwo ma zostać zwiększona. Ministerstwo planuje również wzmocnić profilaktykę afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Francuskie Ministerstwo Rolnictwa może rozdysponować 270 mln euro
We Francji Ministerstwo Rolnictwa ogłosiło, że we współpracy z przemysłem i bankami rolnymi należy udostępnić hodowcom świń do 270 mln euro. Z kolei maksymalnie 75 milionów euro posłuży jako pomoc w nagłych wypadkach i zostanie wypłacona jako bezpośrednie dotacje dla firm z poważnymi problemami z płynnością, które już złożyły wniosek o pożyczkę rządową.
Kolejne 175 milionów euro jest wykorzystywane jako pomoc koronacyjna w celu ustrukturyzowania branży. Fundusze mają być wypłacone po zgłoszeniu do Komisji Europejskiej. Resort chce powiązać te płatności z kontraktami na dostawy na mocy niedawnej Ustawy o Empowermentach Producentów. Konkretne kryteria mają zostać opracowane w porozumieniu ze stowarzyszeniami branżowymi do 15 lutego. Ciekawostką jest, że francuscy hodowcy trzody chlewnej mają być zwolnieni z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne, ale ta kwestia jest w fazie rozpatrywania.
Austriaccy hodowcy trzody chlewnej muszą poczekać do kwietnia
Austria chce przedłużyć „odszkodowanie za straty dla osób pośrednio poszkodowanych w rolnictwie”. Dla rządu jest to skuteczny środek wspierania rolników. Wypłata odszkodowań ma ruszyć w kwietniu br.
Gospodarstwa i gałęzie rolnictwa w różnym stopniu odczuwają spadek możliwości sprzedaży. Z tego powodu strata dla oddziałów jest kalkulowana indywidualnie jako ryczałt. W przypadku utraty co najmniej 30 procent marży na pokrycie oraz 70 procent obliczonej straty jest przyznawane jako dotacja.
Stratę tę można obecnie zweryfikować dla kategorii produkcyjnych opas trzody chlewnej i chów loch zarodowych w branży trzody chlewnej. Dokładne ilości na tucznika lub lochę hodowlaną będą dostępne w kwietniu 2022 roku. Łączna wielkość drugiego pakietu to 20 mln euro. Może to częściowo zrekompensować utratę dochodów spowodowaną utratą dochodów związaną z pandemią.
Czytaj także: Wlk. Brytania nie chce unijnych świń. Import wieprzowiny ma zostać zakazany
źródła:agarheute.com/fot.pexels.com