Talk icon

Informacje

02-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Atak na Mona Lisę pokazuje, jak aktywiści klimatyczni niszczą własny ruch

aktywiści

Jaki jest skutek ostatniego ataku ciastem na obraz Mona Lisy? Jedynie taki, że aktywiści klimatyczni są bardziej znienawidzeni, a ich sprawa wyszydzana.

„Pomyśl o Ziemi, ludzie niszczą Ziemię”, krzyknął w niedzielę po francusku rzucający w legendarny obraz. Tak, więc zniszczenie bezcennego dzieła sztuki to sposób, w jaki to powstrzymamy? Wielu uważa, że w takim działaniu nie ma żadnej logiki. Niestety, tak wydarzeń jest znacznie więcej.

Brak logiki w działaniach aktywistów

Twórz korki, aby zaprotestować przeciwko emisji. Sprzeciwiaj się odwiertom, abyśmy nie mogli używać ważnego paliwa, jakim jest gaz ziemny zamiast ropy naftowej. Zamknij bezemisyjne elektrownie jądrowe, aby duże kraje, takie jak Niemcy, mogły wrócić do spalania węgla. Wszystko, o co apelują ekolodzy, przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. To prawie tak, jakby nie myśleli jasno.

W zeszłym tygodniu aktywiści z Money Rebellion – jest to spin–off programu o zmianach klimatycznych Extinction Rebellion, zakłócili spotkanie akcjonariuszy Shell, śpiewając „We Will Stop You” do melodii „We Will Rock You”.

W październiku ubiegłego roku grupa ekologów zablokowała cztery główne węzły w Londynie, powodując chaos w całej stolicy, podczas gdy wściekli kierowcy zużywali benzynę i czekali w korkach. W weekend wielkanocny kolejny nieproduktywny ruch Extinction Rebellion zamknął kluczowe ulice w Paryżu i Londynie. Każdy, kto wątpi, że ci ludzie nie angażują się w rzeczywistość, powinien wziąć pod uwagę zawieszony w Paryżu sztandar, który głosił: „Ten świat umiera. Zbudujmy następny.” Tylko w grach wideo można zbudować nowy świat.

Aktywiści

Aktywiści wykazują się brakiem logiki

Przykładów, kiedy aktywiści pokazują swój brak logiki, jest więcej. Latem 2019 przedstawiciel Extinction Rebellion przykleili się do tunelu pod budynkiem Kapitolu, aby opóźnić głosowanie nad… czymś lub innym, a ty prawdopodobnie ziewałeś, jeśli w ogóle zauważyłeś. Kto może śledzić wszystkie akrobacje?

W październiku ubiegłego roku wokół Białego Domu zaroiło się od grupy aktywistów, domagających się, aby prezydent Biden ogłosił stan wyjątkowy i zakończył projekty związane z paliwami kopalnymi. W międzyczasie zdewastowali posąg Andrew Jacksona, rozpylając na jego podstawie napis „SPODZIEWAJ SIĘ NAS”. Spodziewasz się, że… będziesz denerwujący? Tego już się spodziewaliśmy. Ostatecznie zmartwieni performatywnie dołączają do tych tłumów z tych samych powodów, dla których małe dzieci wpadają w napady złości: ponieważ jest to doskonały sposób na przyciągnięcie uwagi. „Nie chcę umrzeć!” – wrzasnęła kobieta, gdy realizowała swój cel, jakim jest aresztowanie podczas protestu w Białym Domu.

Młody francuski aktywista, który chciał zniszczyć za Mona Lise, starał się przebrać za staruszkę na wózku inwalidzkim przed swoim wyczynem kaskaderskim, którego kulminacją była próba stłuczenia szyby, która zakrywa arcydzieło Leonarda w Luwrze. Nie robiąc tego, poprzestał na posmarowaniu szyby ciastem, zanim został wyprowadzony, narzekając.

Czytaj również: Aktywiści PETA przeciwko czapkom gwardii królewskiej

NYPost /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2022