O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-09-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

ASF znowu atakuje polskie gospodarstwa. Wykryto już czternaste ognisko

ASF

Jak poinformował Główny Lekarz Weterynarii, w województwie warmińsko– mazurskim stwierdzono czternaste w bieżącym roku ognisko ASF.

Pierwsze w tym roku ognisko afrykańskiego pomoru świń odnotowano na początku czerwca w Boguszynie w województwie Wielkopolskim. Od tego czasu stopniowo pojawiały się kolejne. Najnowsze, 14. tegoroczne ognisko stwierdzono w gospodarstwie położonym w woj. warmińsko-mazurskim, w którym przebywało 15 świń.

Afrykański pomór świń na Warmii i Mazurach

"Ognisko ASF nr 2022/14 zostało wyznaczone 6 września 2022 r. na podstawie wyników laboratoryjnych (...) zostało potwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 15 świń (2 lochy, 13 tuczników), położonym w miejscowości Surminy, w gminie Banie Mazurskie, powiat gołdapski, województwo warmińsko-mazurskie, na obszarze objętym ograniczeniami" – czytamy w komunikacie Inspekcji Weterynaryjnej.

W gospodarstwie, w którym wykryto ognisko ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, polegające między innymi na zabiciu i utylizacji świń, oczyszczaniu i dezynfekcji, wyznaczaniu obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

ASF

ASF powróciło do Polski po półrocznej przerwie

Pierwsze w tym roku ognisko ASF odnotowano pierwszego czerwca. Jak tłumaczył pod koniec maja bieżącego roku szef weterynarii Paweł Niemczuk, brak ognisk tej choroby w pierwszych miesiącach tego roku był prawdopodobnie efektem wprowadzenia w 2021 r. obowiązku posiadania planów bezpieczeństwa biologicznego w gospodarstwach, w które zawierały szczegółowe wytyczne dotyczące bioasekuracji.

Przypominamy, że w 2021 r. stwierdzono w naszym kraju aż 124 ogniska tej choroby.

Czytaj również:Kolejne ogniska ASF w Polsce. Główny Lekarz Weterynarii wydał Komunikat

GOV /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023