O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

ASF znów zaatakował polskie hodowle! Aż 11 nowych ognisk wirusa!

ASF

Wirus afrykańskiego pomoru świń znów zaatakował. Tym razem ASF wykryto w aż 11 gospodarstwach na terenie województw warmińsko-mazurskiego i lubelskiego. Cztery ogniska zostały wykryte w wyniku likwidacji świń w wyznaczonych gospodarstwach kontaktowych w ramach stamping - out policy. Łącznie na terenie Polski wykryto już 66 ognisk wirusa. W przypadku wszystkich zakażonych hodowli, Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby.

ASF znów zaatakował

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu na terytorium Polski aż 11 nowych ognisk wirusa ASF u świń, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego w Puławach. Nowe ogniska zostały stwierdzone w województwie lubelskim oraz warmińsko-mazurskim. Ogniska nr 58, 59, 64 i 66  zostały wykryte w wyniku likwidacji świń w wyznaczonych gospodarstwach kontaktowych w ramach stamping - out policy.

Ognisko 56 stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2 świnie. Hodowla jest położona w miejscowości Dorbozy, w gminie Obsza, w powiecie biłgorajskim, w województwo lubelskim. ASF zaatakował również lubelskie gospodarstwo w miejscowości Kunki, w gminie Susiec, powiecie tomaszowskim. Tam wirusa stwierdzono w hodowli, gdzie utrzymywano 35 świń.

Kolejne dwa ogniska wirusa ASF wykryto w gospodarstwach w powiecie hrubieszowskim. Pierwsze to gospodarstwo, w którym utrzymywano 7 świń, położonym w miejscowości Honiatycze-Kolonia, w gminie Werbkowice. W kolejnym utrzymywano 5 świń i jest położone w miejscowości Szpikołosy, w gminie Hrubieszów.
60 ognisko afrykańskiego pomoru świń stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 19 świń, położonym w miejscowości Podlodówek, w gminie Michów, w powiecie lubartowskim. Kolejne natomiast wykryto w hodowli, w której utrzymywano 20 świń. Jest ona położona w miejscowości Olchowiec, w gminie Obsza, w powiecie biłgorajskim.

Kangur albinos zniknął z zoo. Możliwe, że został ukradziony

ASF atakuje także województwo warmińsko-mazurskie

Dwa ogniska ASF wykryto także w gospodarstwach ASF w województwie warmińsko-mazurskim. Pierwsze dotyczy hodowli, w której utrzymywano 28 świń, a drugie gospodarstwa, w którym utrzymywano 855 świń. Obie hodowle położone są w miejscowości Ruś, w gminie Stawiguda, w powiecie olsztyńskim.

Jednak to nie wszystkie ogniska jakie wykryto w województwie lubelskim. 64 ognisko ASF stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 64 świnie, położonym w miejscowości Zaburze, w gminie Radecznica, w powiecie zamojskim. Kolejne dotyczy hodowli, w której utrzymywano 33 świnie, położonej w miejscowości Wólka Pukarzowska, w gminie Łaszczów, w powiecie tomaszowskim.

Ostatnie z wykrytych ognisk ASF stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 75 świń, położonym w miejscowości Gorajec Zagroble, w gminie Radecznica, w powiecie zamojskim. W przypadku wszystkich zakażonych hodowli, Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

wetgiw.gov.pl/fot.Agnieszka Radzik

swiatrolnika.info 2023