Informacje
24-11-2020
Instytut Friedricha Loefflera (FLI) potwierdził w piątek sześć kolejnych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików w Brandenburgii i Saksonii. Obecnie jest łącznie 176 potwierdzonych przypadków ASF w Niemczech. Bawaria chce jeszcze bardziej wzmocnić środki przeciwko rozprzestrzenianiu się ASF. Wzdłuż autostrad na obszarze graniczącym z Turyngią, Saksonią i Czechami wzniesione zostaną stałe ogrodzenia chroniące przed zwierzyną.
ASF w Niemczech – sześć kolejnych przypadków w Brandenburgii i Saksonii
Krajowe laboratorium referencyjne - Instytut im. Friedricha Loefflera (FLI) - potwierdziło sześć kolejnych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików w Brandenburgii i Saksonii. Lokalizacja pięciu oficjalnie potwierdzonych przypadków ASF w Niemczech znajdowała się w powiecie Odra-Sprewa, kolejny przypadek ASF u dzika w Saksonii odnotowano w powiecie Görlitz.
Zgłoszono łącznie 176 przypadków ASF w Niemczech, które są rozproszone w landach związkowych Brandenburgii i Saksonii. Lokalizacje potwierdzonych przypadków ASF to:
- Spree-Neisse (BB) – 14 przypadków,
- Odra-Szprewa (BB) – 137 przypadków,
- Görlitz (SN) – 8 przypadków,
- Märkisch-Oderland (BB) – 17 przypadków.
ASF w Niemczech zaatakował na razie tylko dziki. Niemieckie stada świń domowych nadal są wolne od wirusa.
Grypa ptaków atakuje drób w państwach UE! Coraz bliżej Polski!
ASF w Niemczech – Bawaria buduje ogrodzenie na granicy
Bawaria chce jeszcze bardziej wzmocnić środki przeciwko rozprzestrzenianiu się ASF w Niemczech. Tło stanowi pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń w sąsiedniej Saksonii.
Według ministra środowiska Bawarii, Thorstena Glaubera, jednym z celów jest w razie potrzeby aktywne wspieranie innych landów, aby jak najszybciej ograniczyć obecność wirusa ASF w Niemczech. Na przykład materiał ogrodzeniowy został już udostępniony w Saksonii . Poza tym lokalne władze robią wszystko co się da, by zapobiec wybuchowi śmiertelnej choroby świń w Bawarii. Na przykład wzdłuż autostrad na obszarze graniczącym z Turyngią, Saksonią i Czechami wzniesione zostaną stałe ogrodzenia chroniące przed zwierzyną.
Prace budowlane na łącznej długości 500 kilometrów dobiegają końca. Ponadto kolejne 3 miliony euro zostanie zainwestowane w dodatkowy materiał do budowy ogrodzenia
– mówi Thorsten Glauber.
Ogrodzenia można ustawić w sposób ukierunkowany, a odpowiedzialne władze na miejscu mogą uzyskać wsparcie w tworzeniu stref podstawowych w przypadku wybuchu epidemii w Bawarii.
agrarheute.com/fot.pixabay