O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-06-2022

Autor: Emilia Gromczak

ASF kolejny raz w natarciu. Nowe przypadki w Wielkopolsce

ASF

Mamy kolejne przypadki i ogniska w Wielkopolsce. Ich pojawienie się spowoduje zmianę w granicach stref ochronnych ASF.

Afrykański pomór świń znów zaatakował. Nowe przypadki i ogniska odnotowano w Wielkopolsce. WIR informuje, że nowe przypadku spowodują zmianę w granicach stref ochronnych ASF, nakładanych przez Komisję Europejską. Może zdarzyć się, że dotychczasowa strefa niebieska zamieni się w strefę różową.

ASF w Wielkopolsce

Kolejne przypadki i ogniska ASF wystąpiły w Wielkopolsce. Wielkopolska Izba Rolnicza alarmuje, że ich pojawienie się spowoduje zmianę w granicach stref ochronnych ASF, nakładanych przez Komisję Europejską. Możliwe, że dotychczasowa strefa niebieska zamieni się w strefę różową. Szczególnie dotyczyć to może obszaru na granicy gmin Stęszew oraz Buk, gdzie pojawił się przypadek ASF u dzika. W chwili obecnej jest tam strefa niebieska, która może częściowo zamienić się w strefę różową. W takiej sytuacji, każde gospodarstwo sprzedające tuczniki poza tę strefę będzie musiało mieć zatwierdzony plan bezpieczeństwa biologicznego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. 

ASF przypadki

WIR apeluje do rolników o sporządzenie planów bezpieczeństwa biologicznego

WIR apluje do rolników, właścicieli gospodarstwa utrzymujących świnie w obszarach, które zostaną objęte strefą różową o jak najszybsze sporządzenie planów bezpieczeństwa biologicznego oraz ich zatwierdzenia u właściwego powiatowego lekarza weterynarii. 

Przypominamy, że plan bezpieczeństwa biologicznego to dokument zawierający wszelkie niezbędne informacje mające na celu monitorowanie oraz ograniczanie ryzyka wniknięcia choroby do stada w tym ASF niezależnie od charakteru prowadzonej produkcji. PBB powinien zawierać zarówno mapy sytuacyjne, jak i analizę ryzyka przeprowadzoną w gospodarstwie, co pozwali ocenić i ewentualnie modyfikować stan zabezpieczenia fermy pod względem biobezpieczeństwa. PBB powinien być przygotowany w taki sposób, aby był on czytelny zarówno dla pracowników i osób związanych z obsługą fermy, jak również dla osób postronnych. W PBB należy zawrzeć wszystkie opracowane dla gospodarstwa procedury operacyjne, wzory rejestrów oraz protokołów.

Czytaj również: POLPIG: Nie karzmy rolników, którzy walczą z ASF

wir.org.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023