O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-06-2020

Autor: Ewa Zajączkowska-Hernik

ASF u dzików w Estonii pokonany? Pomógł odstrzał sanitarny dzików

ASF u dzików

ASF u dzików w Estonii nie istnieje – informuje estoński rząd, który złożył wniosek do Komisji Europejskiej o przyznanie statusu kraju wolnego od ASF. A w Polsce? W naszym kraju ASF jest coraz większym zagrożeniem, szczególnie dla rolników z Wielkopolski, którzy odpowiadają za ok.40 proc. krajowej produkcji wieprzowiny. ASF udało się pokonać dzięki współpracy rządu z myśliwymi i radykalnej depopulacji dzików w estońskich lasach.

ASF u dzików w Estonii to przeszłość?

ASF u dzików w Estonii został pokonany – tak twierdzi estoński rząd, który zaapelował do Komisji Europejskiej o przyznanie statusu kraju wolnego od ASF. Na początku czerwca estoński Departament Weterynarii i Żywności ogłosił, że ASF nie występuje w gospodarstwach trzody chlewnej, co potwierdziła Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE). Ostatnie ognisko ASF wśród trzody chlewnej odnotowano w Estonii we wrześniu 2017 roku. U dzików ostatni przypadek pojawił się w lutym 2019 roku. Według estońskich statystyk, obecność wirusa ASF w przyrodzie całkowicie zanikła.

Oglądaj także: Minister Giżyński: Niemcy i Francuzi strzelają do dzików, tylko nas traktuje się jak bratobójców

ASF u dzików w Estonii zlikwidowany dzięki współpracy rządu z myśliwymi

ASF u dzików, jako rezerwuaru wirusa i jego głównego wektora jest wyjątkowo trudny do wyeliminowania. Gospodarstwa hodujące trzodę chlewną można próbować chronić przed wirusem, stosując bioasekurację, choć i to nie daje stuprocentowej ochrony przed wirusem. Sanitarny odstrzał dzików, bioasekuracja, wynajdowanie i utylizowanie padłych dzików oraz ochrona granic przed migracją dzikiej zwierzyny to główne sposoby walki z afrykańskim pomorem świń.

Czytaj także: ASF w Wielkopolsce – rolnicy obawiają się o swoje hodowle

Estoński Departament Weterynarii i Żywności zaznacza, że uporanie się z ASf nie byłoby możliwe, gdyby nie współpraca rządu z myśliwymi, którzy dokonali praktycznej depopulacji dzików w estońskich lasach. Liczba dzików została zredukowana z 30–40 tys. do 4–5 tys. przy czym populacja dzików jest pod ścisłą kontrolą, by nie dopuścić do jej rozrostu.

Oficjalne potwierdzenie statusu Komisji Europejskiej oznacza zniesienie wszystkich ograniczeń w wywozie wieprzowiny i żywych świń w Estonii. Otrzymanie statusu kraju wolnego od ASF jest niezwykle istotne dla estońskich relacji handlowych z Rosją.

meatinfo.ru/Fot.: piqsels.com

swiatrolnika.info 2023