Talk icon

Informacje

25-11-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

ASF – Belgia odzyskuje status kraju wolnego od wirusa!

ASF

Komisja Europejska zatwierdziła zniesienie wszystkich stref zakazu dla afrykańskiego pomoru świń w Belgii. Oznacza to, że kraj przywróci status wolnego od ASF na poziomie europejskim. Ten powrót do normalności na poziomie europejskim potwierdza, że ​​choroba została oficjalnie zwalczona, ułatwiając tym samym handel belgijską wieprzowiną w Europie. To także wyraźny sygnał dla krajów trzecich, które nałożyły embargo na belgijską wieprzowinę.

ASF – Belgia nadal uważnie monitoruje sytuację w Europie

27 października, rok po ostatnich śladach rozprzestrzeniania się wirusa u dzików, Belgia, za pośrednictwem Federalnego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (FASFC), wysłała wniosek do Komisji Europejskiej o zamknięcie wszystkich stref wyłączonych z ASF. W tym samym czasie złożono wniosek do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) o przywrócenie statusu dobrostanu wszystkich świń (świń i dzików, zarówno dzikich, jak i żyjących w niewoli).

Dokument przesłany do OIE w celu przywrócenia Belgii statusu kraju wolnego od ASF na arenie międzynarodowej jest nadal w toku. Przywrócenie tego statusu jest ważnym krokiem w kierunku rozpoczęcia negocjacji z krajami trzecimi w celu zniesienia obecnego embarga na belgijską wieprzowinę.

Dzięki korzystnemu rozwojowi pod względem statusu europejskiego hodowcy trzody chlewnej w strefach zamkniętych (którzy musieli przeprowadzić prewencyjny ubój świń w 2018 roku) będą mogli ponownie zapełnić swoje fermy. Rozporządzenie ministerstwa regulujące tę kwestię wymaga obecnie niezbędnych środków administracyjnych i zostanie opublikowane przed końcem tego roku.

Jednak nadal ważne jest, aby zachować czujność. ASF nadal krąży w Europie Wschodniej, a we wrześniu wirus rozprzestrzenił się dalej w rejonach przygranicznych Niemiec i Polski. Belgia, podobnie jak wszystkie kraje europejskie, uważnie monitoruje sytuację, aby zapobiec ponownemu wprowadzeniu wirusa.

Czytaj też: ASF – Ministerstwo rolnictwa uaktualni listę powiatów

ASF – Walonia jeszcze przez jakiś czas utrzyma ścisłe środki monitorowania i kontroli

Chociaż ASF został już zwalczony, w WaloniiASF 0223, południowej prowincji kraju nadal obowiązują ścisłe środki monitorowania i kontroli. W przyszłości będą one sukcesywnie redukowane zgodnie z ustaloną już strategią.

Herman Diericks, dyrektor zarządzający FASFC, skomentował:

Liczne wysiłki, zarówno podjęte przez różne działy, jak i sektory, przyniosły pierwsze konkretne rezultaty w uzyskaniu tego europejskiego statusu wolnego. Jesteśmy przekonani, że teraz OIE i kraje trzecie również pójdą za tym przykładem UE i uznają Belgię za kraj wolny od ASF.

David Clarinval, belgijski federalny minister rolnictwa, powiedział:

Zatwierdzenie przez Komisję Europejską przywrócenia statusu obszaru wolnego od choroby to wspaniała wiadomość dla naszych rolników i całej branży trzody chlewnej. Podjęli złożone środki, aby powstrzymać tę epidemię. Jestem pewien, że decyzja OIE zapadnie w najbliższej przyszłości. Cieszę się z doskonałej współpracy między rządem federalnym, regionem Walonii i FASFC. Skuteczność i szybkość podjętych środków pozwoliły powstrzymać rozprzestrzenianie się tej choroby.

meatinfo.ru/fot.Pickpic/Needpix

swiatrolnika.info 2023