Talk icon

Informacje

03-06-2022

Autor: Świat Rolnika

ARP: W kwietniu węgiel o ponad 26 proc. droższy niż w marcu

węgiel

Krajowy węgiel dla ciepłownictwa w kwietniu br. podrożał z miesiąca na miesiąc o 26,2 proc. i był prawie trzy czwarte droższy niż rok wcześniej.

Jak wynika z indeksów cenowych, opublikowanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP), oprócz wzrostu cen węgla dla ciepłownictwa, zdrożał również węgiel dla energetyki, odpowiednio o  3,7 proc. Krajowe ceny węgla, będące w większości następstwem bezpośrednich umów producentów z odbiorcami, nie odzwierciedlają cen obserwowanych w ostatnich miesiącach na międzynarodowych rynkach. W przeliczeniu na warunki portów ARA, wartość polskich indeksów cenowych wyniosła w kwietniu br. 79,71 dol. za tonę węgla dla energetyki oraz 115,83 dol. za tonę węgla dla ciepłownictwa (wobec 91,06 dol. za tonę miesiąc wcześniej), poniżej rynkowych cen w zachodnioeuropejskich portach.

Węgiel coraz droższy 

W środę Katowicki oddział ARP, monitorujący rynek węgla kamiennego i sytuację w polskim górnictwie, podał wartości, jakie osiągnęły w czwartym miesiącu tego roku dwa indeksy obrazujące sytuację na krajowym rynku węgla energetycznego.

Opublikowane wskaźniki potwierdzają, iż kwiecień był miesiącem rekordowego wzrostu cen węgla dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła).

W stosunku do marca wartość indeksu ciepłowniczego wzrosła o 26,2 proc., zaś średnia cena tony węgla dla odbiorców z tego sektora osiągnęła poziom 481,63 zł za tonę, wobec 381,49 zł za tonę w marcu, 346,72 zł za tonę w lutym i 356,96 zł za tonę w styczniu.

W przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię, w kwietniu było to 19,78 zł za gigadżul energii wobec 15,66 zł miesiąc wcześniej. Rok wcześniej węgiel dla ciepłownictwa był tańszy o 72,2 proc.

W kwietniu podrożał również węgiel dla energetyki, wzrost nie był jednak tak dynamiczny jak w przypadku węgla dla ciepłowni. Wartość indeksu wzrosła w odniesieniu do marca o 3,7 proc., do 300,90 zł za tonę, wobec 290,19 zł za tonę w marcu, 294,10 zł za tonę w lutym i 290,64 zł za tonę w styczniu br.

W przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię, w kwietniu było to 13,61 zł za gigadżul energii, wobec 13,40 zł za gigadżul miesiąc wcześniej. W odniesieniu do kwietnia ub. roku, węgiel dla energetyki podrożał rok do roku o 21,6 proc.

węgiel

Wysokie ceny również na rynku europejskim 

Na rynkach międzynarodowych tegoroczny kwiecień był kolejnym miesiącem wzrostu cen węgla energetycznego, które w zachodnioeuropejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) wzrosły w odniesieniu do marca o 40 proc., przy wzrośnie miesiąc wcześniej o 12,9 proc. – kwietniowe ceny były o 328,3 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Krajowe ceny węgla, będące w większości następstwem bezpośrednich umów producentów z odbiorcami, nie odzwierciedlają cen obserwowanych w ostatnich miesiącach na międzynarodowych rynkach. W przeliczeniu na warunki portów ARA, wartość polskich indeksów cenowych wyniosła w kwietniu br. 79,71 dol. za tonę węgla dla energetyki oraz 115,83 dol. za tonę węgla dla ciepłownictwa (wobec 91,06 dol. za tonę miesiąc wcześniej), poniżej rynkowych cen w zachodnioeuropejskich portach.

Polskie Indeksy Rynku Węgla Energetycznego to grupa wskaźników cen wzorcowego węgla energetycznego, produkowanego przez krajowych producentów i sprzedawanego na krajowym rynku energetycznym oraz krajowym rynku ciepła. Agencja oblicza je wspólnie z Towarową Giełdą Energii.

Indeks PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej (do produkcji energii elektrycznej), natomiast indeks PSCMI2 – dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła). Indeksy bazują na danych miesięcznych ex-post i wyrażają cenę zbytu węgla kamiennego w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców. Wyrażona w indeksach wartość to cena węgla netto "na wagonie" w punkcie załadunku – bez uwzględnienia akcyzy, kosztów ubezpieczenia i dostawy. 

Czytaj też: Lemke: Kraje G7 porozumiały się w sprawie odejścia od węgla

PAP/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023