Talk icon

Informacje

03-09-2022

Autor: Karol Pepliński

Arktyka ociepla się aż cztery razy szybciej niż reszta planety

Arktyka

Jak wynika z opublikowanego badania fińskich naukowców, Arktyka ociepla się aż cztery razy szybciej niż w pozostałej części naszej planety.

Naukowcy z Fińskiego Instytutu Meteorologicznego przeanalizowali tendencje dotyczące poziomu temperatury za kołem podbiegunowym w latach 1979-2021. Badacze odkryli, że temperatura na świecie rośnie szczególnie szybko w eurazjatyckim regionie Arktyki, zwłaszcza na Morzu Barentsa, które ociepla się siedem razy szybciej niż średnia światowa.

Arktyka bardzo szybko się ociepla

Jak przekazał w wypowiedzi dla CNN główny autor artykułu opublikowanego w czasopiśmie "Communications Earth and Environment" Mika Rantanen, modele klimatyczne, których naukowcy używali do przewidywania długoterminowych zmian, nie oddają tak wysokiego tempa ocieplenia.

,,To niepokojące, ponieważ jeśli modele nie są w stanie przewidywać tego, co się teraz dzieje, naukowcy nie mogą być pewni swoich długoterminowych prognoz" – zauważył Rantanen.

,,Arktyka jest naprawdę bardziej wrażliwa na globalne ocieplenie, niż wcześniej sądzono" – powiedział badacz.

W 2019 r. ONZ stwierdziła w specjalnym raporcie, że Arktyka ociepla się "ponad dwukrotnie szybciej niż średnia światowa". Współautor najnowszego fińskiego artykułu Antti Lipponen przekazał AFP, że było dla niego zaskoczeniem, że wedle najnowszych badań różnica jest jeszcze większa. Również on przyznał, że należy przyjrzeć się modelom używanym do tej pory przez naukowców. Jak podsumował, cokolwiek dzieje się w Arktyce, dotknie wszystkich ludzi.

arktyka

Czytaj też: Naukowcy ostrzegają, że tundra syberyjska może niedługo zniknąć

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2022