Talk icon

Informacje

26-05-2022

Autor: Świat Rolnika

ARiMR: Złożono już ponad 1 mln wniosków o dopłaty bezpośrednie

dopłaty bezpośrednie

1 mln 70 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie wpłynęło już do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – poinformował rzecznik ARiMR Paweł Wojcieszak.

Wnioski do ARiMR można składać do końca maja. Początkowo termin na złożenie wniosku wyznaczony był do 16 maja, jednak minister rolnictwa wydłużył go do 31 maja, ze względu na postulaty rolników. W związku z wydłużeniem terminu, zmiany do wniosków o dopłaty bezpośrednie także można składać dłużej – do 15 czerwca 2022 r.

Wnioski o dopłaty bezpośrednie 

Do 24 maja br. do ARiMR wpłynęło 1 mln 70 tys. wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 rok, tj. 84 proc. tego co w ubiegłym roku – poinformował rzecznik. W ubiegłym roku o dopłaty ubiegało się ok. 1,3 mln rolników. Wnioski można składać wyłącznie w formie elektronicznej.

Początkowo termin na złożenie wniosku wyznaczony był do 16 maja; minister rolnictwa wydłużył go do 31 maja ze względu na postulaty rolników, którzy zwracali uwagę na opóźniającą się wiosnę i trudności w przeprowadzeniu prac polowych. Kolejnym argumentem były tzw. wnioski nawozowe, które trzeba dostarczyć po złożeniu wniosku o dopłatę bezpośrednią, ale nie później niż do końca maja.

W związku z wydłużeniem terminu, zmiany do wniosków o dopłaty bezpośrednie także można składać dłużej – do 15 czerwca 2022 r. ARiMR będzie także przyjmowała wnioski do 25 dni kalendarzowych po terminie, tj. do 27 czerwca 2022 r. (ponieważ 25-26 czerwca przypadają w sobotę i niedzielę), jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia, licząc od 1 czerwca 2022 r., płatność będzie zmniejszona o 1 proc. należnej kwoty.

ARiMR

Dopłaty do zakupu nawozów

ARiMR równolegle przyjmuje (do końca maja) wnioski, które przewidują dopłatę do zakupu nawozów. Te jednak można dostarczyć tylko w formie papierowej, po przekazaniu wniosku o dopłatę bezpośrednią. Dotychczas złożono ich 343 tys. Wnioski te muszą być sprawdzone z wnioskami o dopłaty bezpośrednie, a następnie zostanie wyliczona wysokość pomocy z tego tytułu – wyjaśnił Paweł Wojcieszak.

Rzecznik ARiMR przypomniał, że wysokość wsparcia dla upraw rolnych (nie więcej niż 50 ha) wynosi 500 zł na 1 ha, zaś dla łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych – 250 zł na 1 ha powierzchni. Ale – jak dodał – wysokość wsparcia może być też wyliczona na podstawie ubiegłorocznych faktur zakupu nawozów. W tym wypadku wysokość wypłaty będzie stanowiła różnica między ceną nawozu z ub.r. a ceną zakupu w tym roku.

Rzecznik poinformował, że wypłata wsparcia "nawozowego" nastąpi "jak najszybciej", natomiast wypłata dopłat bezpośrednich (zaliczek) może rozpocząć się nie wcześniej niż w połowie października. 

Czytaj też: Chcesz złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie 2022? Lepiej się pospiesz

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023