Talk icon

Informacje

13-07-2022

Autor: Karol Pepliński

ARiMR: Wnioski o pomoc na restrukturyzację gospodarstw tylko do jutra

arimr

ARiMR informuje, że jeszcze tylko do 14 lipca rolnicy mogą składać wnioski o pomoc finansową na restrukturyzację małych gospodarstw.

Rolnicy mogą uzyskać ten cel premię w wysokości 60 tys. zł. Tegoroczny nabór rozpoczął się 16 maja i dotychczas w ramach trwającego naboru Agencja zarejestrowała 3525 wniosków na kwotę 211,5 mln zł.

ARiMR przypomina o końcu naboru

Wnioski o wsparcie można składać w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Dokumenty można dostarczyć osobiście, przekazywać za pośrednictwem platformy ePUAP lub wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową.

Rolnik, który chce rozwijać swoje małe gospodarstwo, może otrzymać na ten cel 60 tys. zł bezzwrotnej premii. Ubiegać się o nią mogą posiadacze gospodarstw obejmujące co najmniej 1 hektar użytków rolnych lub nieruchomości służących do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Wielkość ekonomiczna takiego gospodarstwa musi być mniejsza niż 13 tys. euro.

Osoby, które chcą skorzystać z tej formy pomocy, mogą być ubezpieczone w KRUS-ie, jak i w ZUS-ie. Nie ma również zakazu jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej lub pracy na etacie. Istotne jest, by dochód lub przychód z działalności rolniczej stanowił co najmniej 25 proc. całości dochodów lub przychodów.

arimr

Dwie raty dofinansowania

Premia w wysokości 60 tys. zł wypłacana jest w dwóch ratach. 80 proc. kwoty rolnik dostaje po spełnieniu warunków określonych w decyzji o przyznaniu pomocy, a pozostałe 20 proc. po poprawnej realizacji biznesplanu.

ARiMR przypomina, że wsparcie w całości należy przeznaczyć na działalność rolniczą lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie. Co najmniej 80 proc. kwoty musi być wydane na środki trwałe, m.in. na: zakup nowych maszyn rolniczych, urządzeń i wyposażenia oraz na budowę, przebudowę lub remont budynków służących produkcji rolniczej; nabycie gruntów rolnych lub stad podstawowych; zakładanie sadów albo plantacji roślin wieloletnich.

Czytaj także: Wnioski o dopłaty bezpośrednie będzie można składać dłużej

ARiMR/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023