Talk icon

Informacje

15-12-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

ARiMR: Koła Gospodyń Wiejskich muszą rozliczyć się do końca stycznia

Koła Gospodyń Wiejskich

Do końca grudnia Koła Gospodyń Wiejskich mają czas na wydanie otrzymanych dotacji, natomiast ich rozliczenie musi nastąpić do końca stycznia. 

Przypomnienie to opublikowała w tym tygodniu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Przypomniała ponadto, że zrzeszone gospodynie wiejskie mogą przeznaczyć otrzymane fundusze na aktywność społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną w lokalnych środowiskach oraz działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich.

Koła Gospodyń Wiejskich coraz częściej sięgają po wsparcie

W prowadzonym przez ARiMR rejestrze znajduje się obecnie około 12 tys. kół gospodyń wiejskich. W zakończonym 30 września naborze wnioski o wsparcie działalności statutowej złożyło 11 tys. 399 z nich. W sumie koła ubiegają się o 62,75 mln zł.

Koła Gospodyń Wiejskich mogą ubiegać się o pomoc z ARiMR po raz piąty. Nabór wniosków rozpoczął się 1 kwietnia. Pula środków na ten cel wynosiła 70 mln zł. Koła liczące nie więcej niż 30 osób mogły ubiegać się o 5 tys. zł, te o liczebności od 31 do 75 osób – 6 tys. zł, a jeszcze liczniejsze – 7 tys. zł. Stawki w stosunku do ubiegłego roku nie zmieniły się, ale – jak informuje Agencja – widać coraz większe zainteresowanie taką pomocą.

Koła Gospodyń Wiejskich

W 2018 r. do kół gospodyń wiejskich trafiło ponad 16 mln zł, w 2019 r. – ponad 29 mln zł, w 2020 r. – blisko 33 mln zł, a rok temu – niemal 56 mln zł.

Zrzeszone gospodynie wiejskie mogą przeznaczyć otrzymane fundusze na aktywność społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną w lokalnych środowiskach oraz działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich. Pieniądze mogą też wydać na rozwój przedsiębiorczości kobiet oraz inicjowanie działań na rzecz poprawy warunków życia i pracy na wsi. Dofinansowanie można także wykorzystać na rozwój regionalnej kultury ludowej czy upowszechnianie racjonalnych metod gospodarowania.

Czytaj tez: Anna Gembicka: Koła Gospodyń Wiejskich wypełniają potrzeby lokalnej społeczności

PAP/fot.gov/Pixabay

swiatrolnika.info 2023