Talk icon

Informacje

10-02-2022

Autor: Karol Pepliński

ARiMR: 180 wniosków na "tworzenie krótkich łańcuchów dostaw"

ARiMR

180 wniosków na kwotę ok. 58 mln zł wpłynęło do ARiMR na wsparcie tworzenia krótkich łańcuchów dostaw w ramach działania „Współpraca” –  poinformowała Agencja.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że 31 stycznia br. zakończył się drugi nabór wniosków o wsparcie na tworzenie krótkich łańcuchów dostaw.  Pomoc, która ma formę płatności zryczałtowanej, w czasie realizacji PROW 2014-2020, grupy mogą otrzymać tylko raz. Wynosi ona 280 tys. zł – w przypadku budowy lub remontu (z modernizacją) obiektów czy infrastruktury, zakupu instalacji, maszyn lub wyposażenia, nabycia środków produkcji i pokrycia kosztów bieżących lub 325 tys. zł

ARiMR wspiera tworzenie krótkich łańcuchów dostaw 

Jak informuje ARiMR, zasadą tworzenia krótkich łańcuchów dostaw jest współpraca małych gospodarstw czy niewielkich przedsiębiorstw rolnych, która ma skrócić drogę produktów między rolnikami a finalnym odbiorcą. Można to osiągnąć np. przez innowacyjną organizację produkcji, transportu lub marketingu. 

Takie działanie wpływa pozytywnie na lokalny rozwój gospodarczy oraz na tworzenie więzi między producentami żywności czy rolnikami zajmującymi się przetwórstwem a konsumentami.

Wysokie kwoty dofinansowania

31 stycznia br. zakończył się drugi nabór wniosków o wsparcie na tworzenie krótkich łańcuchów dostaw. 

O dofinansowanie mogły ubiegać się grupy operacyjne na rzecz innowacji (grupy EPI), które zrzeszają co najmniej 5 rolników prowadzących działalność w zakresie dostaw bezpośrednich lub związaną z przetwórstwem produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej, zajmujących się rolniczym handlem detalicznym czy też prowadzących działalność marginalną, lokalną i ograniczoną.

Jak dodaje ARiMR, pomoc, która ma formę płatności zryczałtowanej, w czasie realizacji PROW 2014-2020, grupy mogą otrzymać tylko raz. Wynosi ona 280 tys. zł – w przypadku budowy lub remontu (z modernizacją) obiektów czy infrastruktury, zakupu instalacji, maszyn lub wyposażenia, nabycia środków produkcji i pokrycia kosztów bieżących lub 325 tys. zł – jeśli w ramach realizowanej inwestycji planowany jest również zakup środka transportu.

Czytaj też: ARiMR: Będzie wsparcie dla małych przetwórców i RHD

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023