O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-09-2021

Autor: Emilia Gromczak

Ardanowski: Zielony Ład doprowadzi do wygaszenia uprawy buraków

Ardanowski
Dziś ruszyła kampania cukrownicza Krajowej Spółki Cukrowej. Podczas uroczystego rozpoczęcia w Oddziale KSC S.A. „Cukrownia Nakło” Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił uwagę, jak Europejski Zielony Ład wpłynie na uprawę buraków w Polsce. Radykalne zmniejszenie nawożenia może doprowadzić nawet do wygaśnięcia tej uprawy. 

Ardanowski o wpływie Zielonego Ładu na uprawę buraków Ardanowski uprawa burakow

Podczas uroczystego rozpoczęcia kampanii cukrowniczej Krajowej Spółki Cukrowej w Oddziale KSC S.A. „Cukrownia Nakło” były minister rolnictwa wymienił negatywne konsekwencje, jakie czekają polskie uprawy buraków po wprowadzeniu rozwiązań Europejskiego Zielonego Ładu. 
 
Europejski Zielony Ład jest przedstawiany przez niektórych polityków jako samo dobro. Ja widzę w nim zagrożenia. Buraki należą do grupy roślin bardzo intensywnych, podobnie jak rzepak. Nie ma możliwości ekonomicznie uzasadnionej uprawy buraków przy radykalnym zmniejszeniu nawożenia i ochrony roślin. Jest to po prostu niemożliwe. Plony buraków spadną, jakość spadnie i ta produkcja w sposób naturalny zostanie wygaszona. Buraki mają jedną wielką zaletę, którą powinni Ci „ekolodzy” rozumieć. Buraki są znakomitym przedplonem dla roślin następnych, są bardzo ważnym elementem płodozmianu, szczególnie na glebach mocniejszych. Trudno sobie wyobrazić racjonalną, zrównoważoną gospodarkę rolną, dobrze zbudowany płodozmian bez buraków. Musimy brać pod uwagę te wszystkie zagrożenia, które są związane z Zielonym Ładem i jego głupim, bezrefleksyjnym wprowadzaniem
– zaznaczył Jan Krzysztof Ardanowski. 

Kampania cukrownicza

Dziś ruszyła kolejna kampania cukrownicza Krajowej Spółki cukrowej. Podczas 19. edycji w sezonie 2020/2021 w siedmiu krajowych cukrowniach KSC skupiono i przerobiono 6,2 mln ton buraków cukrowych, z których wyprodukowano 820 tys. ton cukru. Buraku cukrowe, które trafiły w zeszłorocznej kampanii do zakładów przetwórczych KSC pochodziły z plantacji o areale blisko 110 tys. ha. Najwyższy plon uzyskano w Cukrowni Malbork w woj. pomorskim. 
 
Musimy wszystko uczynić, żeby produkcje buraków utrzymać w Polsce. Jest ważna zarówno dla rolników, polskiej gospodarki oraz wyników ekonomicznych polskiego rolnictwa. Trzeba szukać również nowych sposobów na przetwarzanie buraków. Od kilku lat zarząd KSC pochyla się nad wykorzystaniem energetycznym, nad szukaniem nowych produktów, które możemy z cukru wytwarzać. Cukrownie, grupa spożywcza KSC rozwijają się po to, aby zarabiać pieniądze, dawać zatrudnienie i być silnym elementem struktury państwa. 
– mówił Ardanowski.
 
EG/fot.ŚR/pixabay.com

swiatrolnika.info 2023