O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-01-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ardanowski: Zielony Ład to wyrok śmierci dla polskich rolników

Ardanowski

Były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski był gościem programu ,,Rozmowy niedokończone” w TV Trwam, gdzie podzielił się uwagami na team Zielonego Ładu.

Były minister rolnictwa stwierdził, że w nowym roku polskie rolnictwo czeka szereg wyzwań. Jednym z zagrożeń jest Europejski Zielony Ład, który może wręcz zniszczyć polskie i europejskie rolnictwo. ,,Parcie do Zielonego Ładu jest przede wszystkim w Niemczech. Tamtejsza gospodarka jest oparta na przemyśle, któremu trzeba zapewnić zbyt. Będzie się eksportować m.in. do Ameryki Południowej, a tamtejsze kraje nie mają nic innego poza żywnością. Taka umowa dla Niemców będzie korzystna, ale dla Polski będzie to wyrok śmierci” – zaznaczył gość TV Trwam.

Ardanowski podsumował 2021 rok

Jan Krzysztof Ardanowski podsumował ubiegły rok pod kątem spraw rolniczych. Były minister rolnictwa zaznaczył w TV Trwam, że „nie był to zły rok pod względem przyrodniczym”.

,,Nie było dramatycznych klęsk żywiołowych. One się pojawiały w postaci gradobicia czy huraganów. Natomiast nie było potężnego zjawiska, jak susza w 2018 i 2019 r., która spustoszyła polskie rolnictwo. (…) Plony są dobre, może jedne z najlepszych w ostatnich latach. Inna sprawa, że nie do końca potrafimy je zagospodarować” – stwierdził gość TV Trwam.

,,Brak struktur gospodarczych oraz brak pomocy ze strony państwa na rynku powoduje, że część produktów ulega zniszczeniu. Taka sytuacja dotyczyła w 2021 roku jabłek, które nadawałyby się do produkcji soku, koncentratu czy musu. Firmy zajmujące się skupem (w większości zagraniczne bądź mająca zagraniczne powiązania) zaoferowały rolnikom ceny, przy których producenci musieli dołożyć do swojego produktu. Około miliona ton jabłek zgniło pod drzewami” – dodał.

Ardanowski stwierdził również, że „państwo nie może unikać wchodzenia w najtrudniejszy obszar – w działalność gospodarczą rolników”. Zdaniem byłego ministra rolnictwa, ,,w planach strategicznych partii rządzącej jest myślenie, że rolnikom dopłaci się do całej produkcji”.

,,To wytwarza mylne wrażenie, że rolnicy żyją z dopłat. To powoduje rozczarowanie bądź agresję ze strony innych grup zawodowych. Oni nie rozumieją, jak funkcjonuje skomplikowany system dopłat udzielanych po to, żeby żywność była stosunkowo tania. Nie w dopłatach jest jednak przyszłość rolnictwa, a w tym, żeby mieć rynek, gdzie rolnik uzyskuje w łańcuchu żywnościowym (od pola do sklepu) odpowiedni udział. Obecnie nie jest to sprawiedliwe. Zarabia handel i dystrybucja (przy czym pośrednicy są całkowicie zbędni), a rolnik otrzymuje niewiele pieniędzy, które płaci konsument. A to rolnik ponosi największe ryzyko przyrodnicze i rynkowe” – stwierdził gość TV Trwam.

Zielony Ład jest wyrokiem śmierci dla polskich rolników

Były minister rolnictwa stwierdził, że w nowym roku Ardanowski 012polskie rolnictwo czeka szereg wyzwań. Jednym z zagrożeń jest Europejski Zielony Ład, który może wręcz zniszczyć polskie i europejskie rolnictwo.

,,Obawiają się o to rolnicy z nie tylko z Polski, ale z całej Europy. Rolnicy nigdy nie byli tak zawiedzeni polityką Komisji Europejskiej. Do tej pory każdy z sześciu poprzednich komisarzy, których znam, próbował walczyć o rolnictwo. Wychodziło to różnie, ale rolnicy byli przekonani, że walczy się o ich interes. Natomiast teraz jest rozczarowanie i przekonanie, że KE realizuje idee polityczne. Obecny unijny komisarz, Janusz Wojciechowski, mówi, że jest to najważniejsza rewolucja w rolnictwie od 30 lat. Decyduje tu ideologia, a nie zdrowy rozsądek” – stwierdził Jan Krzysztof Ardanowski.

,,Rolnicy to dostrzegają. Widzą, że nikt nie bierze pod uwagę ich interesów, podobnie jak interesów konsumentów. Skutkiem Zielonego Ładu będzie zmniejszenie produkcji żywności, co przełoży się na drożyznę i to większą niż ta, którą widzimy obecnie z innych powodów” – dodał.

Ardanowski uznał w rozmowie z TV Trwam, że „rok 2022 będzie rokiem przełomowym”.

,,Albo przez Europę przejdzie lewicowy walec, mający zmienić kontynent, albo poprzez determinację i budowanie narodowej polityki rolnej będziemy w stanie powstrzymać niektóre złe działania i wykorzystać polskie szanse. Ten rok będzie decydujący o przyszłości rolnictwa na wiele lat” – zaznaczył.

Były minister rolnictwa poinformował też o wyniku rozmów z radcą rolnym jednej z ambasad Europy Zachodniej, jakie odbyły się w Warszawie.

,,Usłyszałem wprost, że parcie do Zielonego Ładu, którego konsekwencją będzie zmniejszenie produkcji żywności, jest przede wszystkim w Niemczech. Tamtejsze rolnictwo jest dobrze zorganizowane, ale będzie ono zmniejszane przez nową koalicję rządzącą. Rolników jest tam bardzo mało. Oni nie stanowią istotnej siły politycznej. Gospodarka niemiecka jest oparta na potężnym przemyśle, (…) któremu trzeba zapewnić zbyt. Będzie się eksportować m.in. do Ameryki Południowej, a tamtejsze kraje nie mają nic innego poza żywnością. Taka umowa dla Niemców będzie korzystna, ale dla Polski będzie to wyrok śmierci” – dodał Ardanowski.

Czytaj też: Łukasz Warzecha: Zielony Ład to taka unijna ,,Piątka dla zwierząt”

radiomaryja.pl/fot.fb

swiatrolnika.info 2023