Talk icon

Informacje

19-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

Ardanowski: Polska powinna zwiększyć produkcję żywności

Ardanowski

Po posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Ardanowski powiedział, że Polska powinna zwiększyć produkcję żywności.

Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich poinformował, że środowe posiedzenie Rady poświęcone było analizie, jakie działania powinno podjąć polskie rolnictwo wobec kryzysu żywnościowego na świecie. Zaznaczył, że dyskusja odbyła się w obecności wicepremiera, ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka.

Ardanowski: świat potrzebuje żywności, Polska może produkować jej więcej

"Na świecie zaczyna brakować żywności, wiele krajów jest na granicy głodu. Możliwe są ruchy migracyjne i niepokoje społeczne wynikające z głodu. W związku z tym kraje, które mają możliwość produkowania żywności nie powinny jej z jakiś względów ograniczać. Polska należy do takich krajów, które pomimo słabszych gleb i problemów z wodą może produkować więcej" – mówił Ardanowski.

Rada przeanalizowała kilka branż – mówił szef Rady – m.in, rynek zbóż i roślin oleistych. Ukraina jest dużym producentem tych surowców. Jest problem z wywieziem ich z Ukrainy, Polska złożyła deklarację w sprawie pomocy w eksporcie tego ziarna. Według Ardanowskiego, zboże może być transportowane poprzez polskie porty, ale wcześniej musi być dostarczone na granicę koleją. Jednak by taki przewóz mógł się odbywać płynnie, potrzebne są inwestycje w budowę tzw. suchego portu tj. stacji umożliwiającej przeładunek z wagonów ukraińskich na polskie. Jest to konieczne ze względu na inną szerokość torów kolejowych - tłumaczył Ardanowski.

Ardanowski żywność

Rola spółki Elewarr

Zdaniem Ardanowskiego, istotną rolę może odegrać spółka "Elewarr", ponieważ dysponuje ona możliwościami przechowalniczymi, ma elewatory w różnych regionach Polski, w tym w pobliżu ukraińskiej granicy.

Szef Rady zaznaczył, że niektórzy wyrażali wątpliwość inwestowania w infrastrukturę przeładunkową, kolejową czy w budowę terminala zbożowego w którymś z portów. Pytali, co się stanie gdy Ukraina odblokuje swoje porty morskie.

"Nasze związki z Ukrainą – jak deklarują to przedstawiciele polskich władz – pewny trwać dziesiątki lat. Dlatego te inwestycje także w przyszłości mogą służyć współpracy z Ukrainą – stwierdził Ardanowski.

Dodał, że konieczne jest też by Polska dysponowała własnym nabrzeżem przeładunkowym, obecnie nasz kraj w tej kwestii jest uzależniony kilku firm prywatnych eksportujących zboża.

Jak mówił, dyskutowana była także kwestia produkcji drobiu w Polsce. Przypomniał, że nasz kraj jest największym producentem drobiu w Europie. Jeżeli chcemy utrzymać tę dynamikę potrzebne są także rozwiązania prawne. Polityka KE dot. dobrostanu zwierząt i eliminowania niektórych sposobów uboju uderzy bardzo mocno w sektor drobiarski w Polsce. Drobiarze nie są w stanie ponieść kosztów tych zmian, potrzebne będzie wsparcie dla tej branży.

Czytaj też: Krzysztof Ciecióra: Ceny żywności będą rosnąć

PAP/fot.MRIRW

swiatrolnika.info 2023