Talk icon

Informacje

17-02-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Ardanowski: Należy pomóc rolnikom w realizacji unijnych procedur

Ardanowski

Jan Krzysztof Ardanowski ocenił, że należy wspomóc rolników w realizacji coraz bardziej skomplikowanych procedur związanych m.in. ze składaniem wniosków o dopłaty unijne.

Były wiceminister rolnictwa poinformował, że podczas środowego posiedzenia prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich zamierza m.in. przeanalizować, w jakim stopniu różnego rodzaju instytucje, w tym Ośrodki Doradztwa Rolniczego, są przygotowane do wsparcia rolników w radzeniu sobie np. z realizacją procedur unijnych związanych m.in. z otrzymaniem dopłat z budżetu Wspólnej Polityki Rolnej. 

Ardanowski skontroluje resort rolnictwa?

Jan Krzysztof Ardanowski zaznaczył, że pomoc rolnikom w tym zakresie jest bardzo ważna, ponieważ w połowie marca ma rozpocząć się składanie wniosków.

,,Chcemy zapytać Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz przedstawicieli Ośrodków Doradztwa Rolniczego, czy doradztwo rolnicze jest odpowiednio przygotowane np. w skutecznym wypełnianiu wniosków o dopłaty" – wskazał. 

Zwrócił uwagę, że do tej pory nie ma m.in. stosownych rozporządzeń, które określałyby procedurę składania i weryfikacji wniosków o dopłaty z UE.

Ardanowski dodał, że w nowej perspektywie WPR pojawia się kilka nowych możliwości wsparcia, których pracownicy ODR mogą nie znać. Jako przykład wymienił dopłaty do dobrostanu zwierząt. W takiej sytuacji – jak mówił – mogą być potrzebne np. dodatkowe szkolenia czy zwiększenie zatrudnienia w ODR.

Ardanowski

Jak przekazał, Rada zamierza ponadto sprawdzić, jak wygląda system kształcenia rolników w Polsce. 

,,Chcemy m.in. ustalić, czy programy w szkołach zawodowych i na uczelniach są odpowiednio dostosowane do rozwoju technologicznego, czy wiedza, z którą wychodzą absolwenci, jest wystraczająca do sprawnego prowadzenia gospodarstwa" – powiedział.

Zobacz też: Nie możemy dopuścić, by Komisja Europejska przejęła polskie lasy!

PAP/fot.MRiRW

swiatrolnika.info 2023