Talk icon

Informacje

15-12-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Ardanowski: Musimy zwiększyć udział rolników w tym, co płacą konsumenci

Ardanowski

Jan Krzysztof Ardanowski, odnosząc się do uregulowań rynku rolnego, podkreślił, że należy zwiększyć udział polskiego rolnika w tym, co płacą konsumenci przy kasach. 

Trzeba dążyć do tego, by udział rolników w tym, co klient płaci za żywność przy kasie, był większy – stwierdził szef Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Jego zdaniem pomoc publiczna dla przedsiębiorców powinna być uzależniona od ich współpracy z rolnikami.

Ardanowski: Rolnik musi mieć większy udział w cenie końcowej

Na problem uregulowania rynku rolnego zwracał uwagę były minister rolnictwa w Politycznym Graffiti na antenie Polsat News. Jego zdaniem należy doprowadzić do tego, "by rolnicy trochę lepiej zarabiali z produkcji". Stwierdził, że należy dołożyć starań, aby rolnicy mieli większy udział w tym, "co klient płaci przy kasie na końcu łańcucha od producenta surowca przez pośredników niepotrzebnych całkowicie, był większy".

Według przewodniczącego p Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP ze względu na rozdrobnienie gospodarstw w Polsce pośrednicy znajdują się często w lepszej sytuacji niż rolnicy.

"Przetwórstwo, handel i dystrybucja – wszyscy muszą się posunąć i temu rolnikowi troszeczkę miejsca zrobić" – wyjaśnił Ardanowski.

Ardanowski

Jak podkreślił były minister rolnictwa, pomoc publiczna dla przedsiębiorców powinna być uzależniona od ich współpracy z rolnikami. Dodał, że drugą kwestią jest aktywna działalność holdingu spożywczego, który kilka miesięcy temu powołał rząd.

Polska Grupa Spożywcza rozpoczęła działalność w kwietniu 2022 roku. To największa państwowa spółka zajmująca się produkcją, przechowywaniem i sprzedażą żywności. Celem jej utworzenia jest budowanie silnego podmiotu spożywczego.

Czytaj też: Monika Przeworska: Polscy rolnicy są w coraz gorszej sytuacji

PAP/fot.Facebook/Twitter

swiatrolnika.info 2023