Talk icon

Informacje

28-07-2022

Autor: Emilia Gromczak

Aplikacja suszowa działa. Rolnicy mogą już z niej korzystać

aplikacja suszowa

Aplikacja suszowa na rok bieżący jest już aktywna. Rolnicy mogą logować się do aplikacji oraz wprowadzać dane. 

Do Wielkopolskiej Izby Rolniczej dochodziły sygnały od wielkopolskich rolników, że aplikacja suszowa „Zgłoś szkodę rolniczą” nie daje możliwości złożenia wniosku za bieżący rok. W związku z tym WIR zwróciła się do Ministra z pytaniem o to, kiedy prawidłowa wersja aplikacji zostanie uruchomiona. Wedłgu informacji od WIR aplikacja już jest aktywna.

Aplikacja suszowa już działa

Wielkopolscy rolnicy zgłaszali problem z aplikacją suszową, a dokładnie z możliwością złożenia wniosku za bieżący rok „Zgłoś szkodę rolniczą” do Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Samorząd rolniczy wystosował pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z zapytaniem o kiedy prawidłowa wersja tej aplikacji zostanie uruchomiona. 

„Na wniosek Rady Powiatowej WIR w Jarocinie oraz sygnały od wielu wielkopolskich rolników informujemy Pana Ministra, że aplikacja suszowa „Zgłoś szkodę rolniczą” nie daje możliwości złożenia wniosku na bieżący (2022) rok. Prosimy zatem o informację, kiedy prawidłowa wersja tej aplikacji zostanie uruchomiona. Jest to bardzo ważne dla rolników, ponieważ suszę stwierdzono już w niemalże wszystkich gminach województwa wielkopolskiego. Rolnicy chcieliby na bieżąco wprowadzać straty, jakie ponieśli w wyniku niedoboru wody” – czytamy w piśmie WIR skierowanym do ministra Kowalczyka.

Aplikacja suszowa od wczoraj działa już prawidłowo. Rolnicy mogą się logować i wprowadzać dane do aplikacji. WIR wskazuje jednak, aby nie zatwierdzać protokołu, gdyż pogłębiająca się susza może spowodować jeszcze większe straty.

aplikacja suszowa działanie

Susza rolnicza w kraju

Jak wykazują raporty IUNG-PIB aktualnie susza rolnicza występuje na terenie całej Polski. Niestety doszło do zwiększenia się deficytu wody dla roślin uprawnych, przez co z problemem niedoboru wody zmaga się coraz większa liczba gospodarstw. W siódmym okresie raportowania tj. od 21 maja do 20 lipca 2022 r. średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -106 mm.

Przeczytaj: Susza w Polsce negatywnie odbije się na globalnym rynku żywności

wir.org.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023