Talk icon

Informacje

27-02-2022

Autor: Karol Pepliński

Aplikacja rolnicza eDWIN zadebiutuje na czerwcowych targach w Sielinku

eDWIN

Za cztery miesiące, podczas czerwcowych targów w Sielinku, odbędzie się prapremiera platformy doradczej eDWIN, której pomysłodawcą jest WODR w Poznaniu.

Z punktu widzenia rolników najważniejsza będzie przede wszystkim usługa „Wirtualne gospodarstwo”. W ramach niej rolnicy będą mieli dostęp do wirtualnej karty swojego pola. Ponadto, poprzez specjalną aplikację będą otrzymywali o występujących zagrożeniach na polu, szkodnikach, załamaniach pogody czy porady dotyczące terminów stosowania środków ochrony roślin. Co więcej, w tym roku WODR zamierza zorganizować wszystkie zaplanowane targi, które w ostatnich dwóch latach niejednokrotnie były odwoływane z powodu pandemii koronawirusa.

Platforma eDWIN doradzi rolnikom

Najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu imprez WODR, będą targi w Sielinku, które odbędą się 4-5 czerwca. Jak mówi mówi Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. To wydarzenie, które cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród rolników, jak i okolicznych mieszkańców. W tym roku podczas targów w Sielinku odbędzie się prapremiera platformy doradczej eDWIN, której pomysłodawcą jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

,,Pandemia bardzo ograniczyła nasze możliwości działania, przez co musieliśmy odwołać wiele organizowanych przez nas wydarzeń, które na stałe wpisały się w kalendarz imprez rolniczych. Takie spotkania są doskonałą okazją dla rolników do wymiany doświadczeń i czerpania inspiracji, dlatego tym bardziej mamy nadzieję, że w tym roku będziemy mogli zorganizować wszystkie zaplanowane przez nas targi oraz wydarzenia” – mówi Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Platforma eDWIN powstaje w ramach ogólnopolskiego projektu, w którym uczestniczy aż 19 partnerów z całej Polski, zaś liderem jest WODR. Oficjalna premiera aplikacji odbędzie się podczas Krajowych Dni Pola w Płońsku w dniach 11-13.06.2022.

W ramach platformy doradczej dostępne będą cztery elektroniczne usługi. Dla rolników najważniejszą z nich będzie „Wirtualne gospodarstwo”. Pozostałe usługi to „Śledzenie pochodzenia produktów”, „Raportowanie zagrożeń” oraz „Udostępnianie danych meteorologicznych”.

Z punktu widzenia rolników najważniejsza będzie przede wszystkim usługa „Wirtualne gospodarstwo”. W ramach niej rolnicy będą mieli dostęp do wirtualnej karty swojego pola. Ponadto, poprzez specjalną aplikację będą otrzymywali o występujących zagrożeniach na polu, szkodnikach, załamaniach pogody czy porady dotyczące terminów stosowania środków ochrony roślin. Co więcej, aplikacja uprości oraz ułatwi także kontakt z doradcą rolniczym WODR. To wszystko przyczyni się między innymi do produkcji zdrowszej żywności przy zastosowaniu mniejszej ilości chemicznych środków ochrony roślin.

Każdy będzie mógł sprawdzić, skąd pochodzi dany produkt

Z perspektywy pozostałych użytkowników ciekawym wyborem będzie usługa „Śledzenie pochodzenia produktów”. W praktyce korzystając z aplikacji, będzie można sprawdzić np. historię pochodzenia danego produktu, w tym jakie środki ochrony roślin były stosowane podczas jego uprawy.

,,Platforma doradcza eDWIN pokazuje, że rolnictwo powinno podążać w kierunku cyfryzacji oraz wykorzystywania nowoczesnych technologii. Tegoroczne targi organizowane przez WODR będą okazją, aby jeszcze lepiej zapoznać się z tematyką innowacji w rolnictwie” – mówi Jacek Sommerfeld.

,,Jednak targi WODR to nie tylko wydarzenie dla rolników, ale także doskonała okazja, by spędzić miły czas z rodziną na świeżym powietrzu, dlatego już teraz zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w zaplanowanych wydarzeniach” – dodaje.

Najważniejsze wydarzenia organizowane przez WODR w 2022 roku

  • 3.04.2022 – Wiosenne Targi Rolno-Ogrodnicze AGROMARSZ – Marszew k. Pleszewa,
  • 21-22.05.2022 – Regionalne Targi Rolnicze Wiosna 2022 – Gołaszyn k. Bojanowa,
  • 4-5.06.2022 – XXVIII Wielkopolskie Targi Rolnicze Sielinko 2022, IV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Dni Pola – Sielinko k. Opalenicy,
  • 26.06.2022 – Targi Rolnicze Kościelec 2022 – Kościelec,
  • 10-11.09.2022 – XXI Dni Ogrodnika – Targi Międzynarodowe – Gołuchów
  • 2.10.2022 – Jesienne Targi Rolniczo-Ogrodnicze AGROMARSZ „Przyjazna energia w domu i zagrodzie” – Marszew k. Pleszewa.

Czytaj też: Roboty do zbioru sałaty zastąpią pracowników sezonowych w Anglii

WODR/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023