O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-07-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Anna Moskwa: Zmiana ustawy 10H uwolni tereny dla farm wiatrowych

Anna Moskwa

Zmiana ustawy dotyczącej elektrowni wiatrowych uwolni tereny do budowy farm wiatrowych – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa

“Zmiana z jednej strony nie będzie blokowała inwestycji, z drugiej strony będzie uwzględniała głos społeczności, elementy wizerunkowe, środowiskowe” – dodała na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów. Jak zaznaczyła, w ustawie są elementy, które opisuje szczegółowo relacje między sieciami wysokiego napięcia a lądową energetyką wiatrową.

Anna Moskwa: OZE ma potencjał rozwoju

"Rada ministrów przyjęła ustawę o lądowej energetyce wiatrowej, tzw. 10H, w tym kształcie, w jakim była zapowiadana" – poinformowała szefowa resortu klimatu.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw, czyli tzw. ustawy wiatrakowej.

Anna Moskwa zwróciła uwagę, że priorytetem polityki rządu jest dywersyfikacja energii, a energia wiatrowa pozwoli osiągnąć kolejny etap w procesie dywersyfikacji. Przypomniała, że udział OZE w energetyce to 15 proc. 

"To pozwala nam sądzić, że to źródło ma potencjał rozwoju" – dodała.

Jak tłumaczyła, projekt pozwoli na zmianę sztywnej zasady dotyczącej odległości wiatraków od zabudowy, odpowiadającej 10 wysokościom wiatraka. 

"Ta ustawa wprowadza przestrzeń na dialog w społeczności lokalnej pomiędzy 500 m, a 10H" – powiedziała Anna Moskwa.

Dodała, że w tej przestrzeni zadaniem inwestora, lokalnej społeczności i władz, będzie znalezienie kompromisu. 

"Zmiana z jednej strony nie będzie blokowała inwestycji, z drugiej strony będzie uwzględniała głos społeczności, elementy wizerunkowe, środowiskowe" – wskazała.

Anna Moskwa

Zmiany pozwolą budować wiatraki bliżej zabudowań

Szefowa resortu klimatu poinformowała, że kolejny element ustawy, to obowiązek zapisania lądowej energetyki wiatrowej, wraz ze wszystkimi parametrami w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Jak oceniła, dzięki temu każdy z tych inwestycji będzie miał akceptację społeczną.

Według minister Moskwy zmiana pozwoli budować wiatraki bliżej zabudowań, uwalniając tereny do budowy farm wiatrowych i potencjał społeczności lokalnych.

Jak zaznaczyła, w ustawie są elementy, które opisuje szczegółowo relacje między sieciami wysokiego napięcia a lądową energetyką wiatrową. 

"Otwieramy szanse i potencjał w różnych scenariuszach pomiędzy 6 a 10 GWh do 2030 r. Liczymy, że będą się rozwijały nie tylko dynamicznie, ale też z akceptacją społeczną" – podkreśliła Anna Moskwa.

Szefowa resortu klimatu, pytana na konferencji o termin wejścia w życie zmian odpowiedziała, że teraz ustawa trafi do prac legislacyjnych. "Biorąc pod uwagę procedurę legislacyjną i przewidziane 30-dniowe vacatio legis, nowe przepisy zaczną obowiązywać za kilka miesięcy" – wskazała.

Czytaj też: Prezes URE: Odblokowanie zasady 10H impulsem do rozwoju

PAP/fot.Twitter/Pixabay

swiatrolnika.info 2023