Talk icon

Informacje

02-01-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Anna Moskwa: W przypadku nieprawidłowości, UOKiK skontroluje rynek paliw

Anna Moskwa rynek paliw

Cieszymy się, że podwyżek nie ma – powiedziała minister klimatu Anna Moskwa pytana o rynek paliw po przywróceniu VAT od 1 stycznia. 

Dodała, że gdyby były jakiekolwiek nieprawidłowe zachowania firm sprzedających paliwa, może interweniować UOKiK. Wskazała, iż w ostatnich tygodniach Orlen szczegółowo prezentował swoje zyski operacyjne i wynika z nich, że były wielokrotnie niższe niż zyski niemieckich odpowiedników.

Od 1 stycznia wrócił wyższy VAT na paliwa

Od 1 stycznia 2023 r. wzrosły akcyza i opłata paliwowa (odpowiednio o ok. 14 gr/l benzyny i o 10 gr/l diesla), a stawka podatku VAT powróciła do poziomu sprzed tarczy antyinflacyjnej – 23 proc. z 8 proc.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa pytana była w poniedziałek w Radio RMF FM o rynek paliw po przywróceniu podatki VAT od 1 stycznia 2023 r.

"Bardzo się cieszymy, że tych podwyżek nie ma i była to też zapowiedź prezesa Daniela Obajtka. Nie wiem, jak jest na innych stacjach poza Orlenem, ale wierzę, że tak jak w ubiegłych miesiącach, te ceny są utrzymane. Prezes zapowiadał, że cena będzie stabilna i tak jest" – powiedziała Anna Moskwa.

Zobacz także: Obajtek uspokaja: Ceny paliw po 1 stycznia będą na zbliżonym poziomie

Anna Moskwa rynek paliw

Moskwa: UOKiK będzie mógł skontrolować rynek paliw

Minister pytana była również o to, czy fakt, że ropa naftowa na światowych rynkach tanieje, a paliwa na stacjach są drogie, nie oznacza, że przez ostanie tygodnie przepłacaliśmy i dlatego nie widać podwyżek.

"Najważniejsze, że te ceny nie wzrosły i taka była zapowiedź. Gdyby były jakiekolwiek nieprawidłowe zachowania, zawsze mamy UOKiK, który może skontrolować rynek paliw. Jeżeli takiej interwencji nie ma, nie ma kontroli, nie ma wniosków z kontroli, oznacza, że sytuacja jest stabilna i prawidłowa. W ostatnich tygodniach Orlen szczegółowo prezentował swoje zyski operacyjne i wiemy, że one były wielokrotnie niższe niż zyski niemieckich odpowiedników" – wskazała minister.

"Zdecydowanie najważniejsze jest to, że jesteśmy w tych stabilnych cenach z ubiegłego roku dla wszystkich użytkowników paliwa na rok 2023" – dodała Anna Moskwa.

Polski Koncern Naftowy Orlen obniżył w sobotę ceny hurtowe benzyny i oleju napędowego: cena jednego metra sześciennego benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 spadła do 5 tys. 245 zł w sobotę z 5 tys. 936 zł w piątek. Cena oleju napędowego Ekodiesel została obniżona do 6 tys. 57 zł z 6 tys. 895 zł. Cena oleju napędowego Arktycznego 2 spadła natomiast odpowiednio do 6 tys. 412 zł z 7 tys. 250 zł.

Na stronie PKN Orlen podano też, że cena benzyny bezołowiowej Super Plus 98 została obniżona do 5 tys. 543 zł za metr sześcienny w sobotę z 6 tys. 265 zł w piątek.

PAP/fot.Twitter/Pixabay

swiatrolnika.info 2023