O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-11-2022

Autor: Świat Rolnika

Anna Moskwa: Sprowadzony węgiel już zabezpiecza nasze potrzeby

Moskwa węgiel

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zadeklarowała, że węgiel, która już został sprowadzony, zabezpiecza bieżące potrzeby Polski.

Szefowa resortu zaznaczyła w wywiadzie dla tygodnika "Gość Niedzielny", że ciągle jednak sprowadzany jest węgiel, na wypadek, gdybyśmy mieli do czynienia z bardzo ostrą zimą, ale też na kolejny sezon.

Anna Moskwa: Cały czas sprowadzamy węgiel

Minister Anna Moskwa zadeklarowała, że Polska ciągle sprowadza węgiel, ale ten, który już jest w kraju, zabezpiecza potrzeby Polaków.

,,Od początku roku do końca września zaimportowano ogółem około 11,3 mln ton węgla kamiennego, w tym ponad 8,6 mln ton węgla kamiennego energetycznego. W październiku zrealizowano import około 2 mln ton węgla energetycznego, i taki jest plan na kolejne miesiące tego i kolejnego roku. Kupujemy węgiel przede wszystkim z Kolumbii, RPA, Australii oraz Indonezji. Transportujemy go statkami bezpośrednio do polskich portów oraz uzupełniająco koleją z portu w Amsterdamie" – poinformowała minister Moskwa w rozmowie w z tygodnikiem.

Pytana, jak duże jest wydobycie krajowe węgla, odparła, że "na szczęście wciąż dominujące".

,,Dwie trzecie węgla trafiającego do gospodarstw domowych pochodzi z krajowego wydobycia, jedna trzecia z zagranicy" – sprecyzowała.

Według minister, "wydobycie krajowe w tym roku do listopada wyniosło ponad 30 mln ton i jest na bieżąco kierowane do odbiorców końcowych, zarówno indywidualnych, rolników, jak i do podmiotów przemysłowych, ciepłowniczych oraz energetycznych".

,,Bardzo usprawniliśmy szybki proces przekazywania krajowego węgla do energetyki, a także do ciepłowni i gospodarstw domowych" – zaznaczyła.

Moskwa węgiel

Czy Polska zwiększy wydobycie węgla?

"Gość Niedzielny" zapytał również, czy zwiększamy wydobycie węgla. Anna Moskwa odpowiedziała, że "są miejsca, gdzie to nie będzie możliwe, bo na przykład kończy się surowiec".

,,Ale tam, gdzie jesteśmy w stanie to zrobić, planujemy zwiększenie wydobycia" – dodała.

Minister klimatu i środowiska była też pytana o plany budowy w Polsce trzech elektrowni atomowych oraz związaną z nimi docelową strukturę energii ze względu na źródła jej wytwarzania.

,,W miarę otwierania kolejnych reaktorów ten miks będzie się zmieniał, atom stopniowo będzie wypierał gaz i węgiel. W podstawie musimy mieć stabilne, działające, bezpieczne źródła energii - to będzie atom, gaz, węgiel na ten moment" – podkreśliła.

Jak dodała, "liczymy też, że na tę podstawę składać się będzie również energia z MMR i SMR, czyli z technologii małych reaktorów".

,,Docelowo udział energii jądrowej w polskim miksie energetycznym ma wynieść ponad 30 procent. Reszta to węgiel i gaz oraz OFE. Planujemy, że w 2040 roku udział odnawialnych źródeł energii w miksie będzie stanowił 50 procent możliwości produkcyjnych. Chodzi o to, że nie jest to stabilne źródło energii – jest ono uzależnione od warunków atmosferycznych" – podkreśliła minister Anna Moskwa w "Gościu Niedzielnym".

Czytaj też: Anna Moskwa: W tym sezonie węgla na pewno nie zabraknie

PAP/fot.MKiŚ/fot.pixabay

 

 

swiatrolnika.info 2023