O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-10-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Anna Moskwa: Rząd przyjął projekt ustawy o maksymalnych cenach prądu

Anna Moskwa

Rząd przyjął projekt ustawy o maksymalnych cenach energii – poinformowała podczas piątkowej konferencji minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Ustawa zakłada, że samorządy, podmioty wrażliwe, małe i średnie firmy zapłacą do 785 zł za MWh, a klienci indywidualni po przekroczeniu limitów – 693 zł za MWh. Minister klimatu i środowiska poinformowała również, że przygotowana jest również ustawa gazowa. Podkreśliła, że ze względu na inne pilniejsze projekty zostanie ona przedstawiona w przyszłym tygodniu.

Rząd przyjął ustawę o maksymalnych cenach energii

"Dzisiaj rząd przyjął ustawę, którą w ubiegłym tygodniu prezentowaliśmy z panem premierem Morawieckim, z panem premierem Sasinem i panem ministrem Budą. To jest ustawa, która jest kolejnym krokiem w ochronie odbiorców indywidualnych. Powyżej zużycia 2 tys. kWh, gdzie mrozimy cenę na 2023 rok na poziomie ceny roku 2022, będzie obowiązywała bez względu na limit zużycia stawka 693 zł" – powiedziała Anna Moskwa.

Dodała, że projekt zakłada też ustalenie ceny maksymalnej na poziomie 785 zł za MWh dla samorządów, małych i średnich firm i podmiotów wrażliwych.

Anna Moskwa

Anna Moskwa: Ustawa gazowa jest gotowa

„Ustawa gazowa jest gotowa, ale inne projekty były pilniejsze, wiec odłożyliśmy ją. W przyszłym tygodniu odbędzie się pierwsze spotkanie w sprawie tej ustawy" – powiedziała w piątek na konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Nie chciała wskazać, jakie wsparcie w ramach ustawy gazowej przewidziane jest dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Dodała jedynie, że te informacje zostaną podane później.

„W tym roku wsparcie dla PGNiG to 10 mld zł bezpośredniego wsparcia, poza tym wykorzystano inne rozwiązania, takie jak zwolnienie z depozytów, instrumenty gwarantujące płynność i pożyczki, które pozwoliły spółce na zakup paliwa. Te rozwiązania będą konieczne także w przyszłym roku, choć w mniejszym stopniu, bo PGNiG staje się częścią większej firmy, ale to wsparcie będzie częścią ustawy” – powiedziała Anna Moskwa.

Czytaj też: Morawiecki: Nasze ceny energii będą jednymi z najniższych w Europie

PAP/fot.Twitter/Pixabay

swiatrolnika.info 2023