Talk icon

Informacje

25-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Anna Moskwa : polskie służby zbadają wpływ wycieku gazu w hucie w Trzyńcu

Anna Moskwa

Polskie służby środowiskowe sprawdzą, jaki wpływ na polską stronę miał wyciek gazu w hucie w czeskim Trzyńcu – przekazała w rozmowie z PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Huta znajduje się w odległości 4 km od granicy z Polską.

Anna Moskwa: Chcemy być pewni, że polscy obywatele mogą czuć się bezpieczni

W związku z wyciekiem gazu, który miał miejsceAnna Moskwa 022 zaledwie 4 km od granicy naszego kraju, podległe mi służby zbadają, jaki wpływ na środowisko po stronie polskiej miała awaria

– poinformowała szefowa MKiŚ Anna Moskwa.

Wyjaśniła, że mobilna stacja pomiarowa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska zbada w pasie przygranicznym, czy nastąpiło przekroczenie parametrów środowiskowych po stronie polskiej.

Chcemy być pewni, że polscy obywatele mogą czuć się bezpieczni
– zaznaczyła Anna Moskwa.

Minister dodała, że Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zwróci się do czeskich służb o pełne wyjaśnienia dotyczące przyczyn awarii jak i podjętych później działań w tym zakresie.

23 listopada w godzinach nocnych miała miejsce awaria zbiornika gazu w hucie w czeskim Trzyńcu, tuż przy granicy z Polską. Lokalne media jak i władze miejskie informowały, że w hucie doszło do wycieku gazu wielkopiecowego.

Zaapelowano, aby nie wychodzić z domu i nie wdychać powietrza z zewnątrz, choć podkreślono, że stężenie gazu w powietrzu nie było duże. Z powodu awarii wstrzymano też ruch pociągów przejeżdżających przez Trzyniec. Władze Trzyńca przekazały w nocy z wtorku na środę, że niebezpieczeństwo minęło, sytuacja została opanowana, a mieszkańcy mogą iść w środę rano do szkół i pracy.

Przypomnijmy, że Anna Moskwa zachwala umowę w sprawie Turowa, która została wynegocjowana z Czechami.

Czytaj też: Roślinna substancja tapsigargin hamuje wszystkie warianty SARS-CoV2

PAP/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2022